افزایش معاملات مسکن در فصل بهار

۰۱ تیرماه ۱۳،

به گزارش نوساز به نقل از خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در فصل بهار امسال نزدیک به نیم میلیون قرارداد مسکن در کشور ثبت شده که نسبت به سال قبل افزایش یافته که از این میزان افزایش ۴۴ هزار قرارداد مربوط به خرید و فروش است و نزدیک به ۳۰ هزار قرارداد در بخش اجاره منعقد شده است.

سه ماهه امسال ۴۸۷ هزار و ۴۵۳ قرارداد مسکن در کشور ثبت شده که اردیبهشت‌ ماه با ثبت بیش از ۲۰۰ هزار قرارداد بیشترین معاملات را داشته است که از این میزان ۱۳۰ هزار قرارداد مربوط به خرید و فروش و حدود ۶۰ هزار قرارداد مربوط به اجاره‌نامه بوده است.

در حالیکه افزایش میزان قراردادها و بازگشت رونق به بازار مسکن در خردادماه و به سبب آغاز فصل جابه‌جایی‌ها پیش‌بینی می‌شد، سومین ماه فصل بهار با اندکی افزایش در قراردادهای مسکن روبرو بود اما بازهم سهمش از ماه دوم فصل کمتر بود.

سهم قراردادهای خرید و فروش‌ در خرداد ماه حدود ۱۱۲ هزار مورد و سهم اجاره‌نامه‌های منعقد شده ۶۳ هزار مورد بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل قراردادهای خرید و فروش‌ حدود ۱۲ هزار مورد و قراردادهای اجاره حدود ۱۳ هزار مورد افزایش یافته است.

در فروردین‌ماه نیز حدود ۱۰۰ هزار قرارداد مسکن ثبت شد که نزدیک به ۷۰ هزار مورد سهم قراردادهای خرید و فروش بود و حدود ۲۲ هزار قرارداد اجاره در این ماه منعقد شد.

در مقایسه میزان اجاره‌نامه‌های منعقد شده در فصل بهار، بیشترین سهم اجاره‌نامه‌ها مربوط به خرداد است و پس از آن اردیبهشت و آخر فروردین قرار دارند.

سهم قرارداهای استان تهران با افزایش حدود ۲۰ هزار موردی مواجه است که با توجه به ساخت و ساز واحدهای مسکونی تازه به نظر می‌رسد بازهم این میزان افزایش در کل کشور کم است.

سهم قراردادهای شهر تهران

از میان حدود نیم میلیون قرارداد مسکن، سهم کل قرارداهای منعقد شده در استان تهران نیز حدود ۱۲۰ هزار مورد است که از بازهم اردیبشت ماه بیشترین سهم قراردادها را با ثبت حدود ۵۴ هزار قرارداد به خود اختصاص داده است.

در مقایسه با میزان قراردادهای منعقد شده در مدت مشابه سال قبل، استان تهران با افزایش ۱۳ هزار موردی قرارداد مسکن رو‌برو بوده که سهم قرارداهای ثبت شده سال قبل حدود ۱۰۶ هزار مورد است.

سهم کل قراردادهای شهرستان‌های استان تهران نیز به میزان ۷۶ هزار قرارداد می‌رسد که بازهم از میان قراردادهای ثبت‌شده، اردیبهشت‌ماه با ثبت بیش از ۳۵ هزار مورد رکوردار ثبت قراردادهاست.

شهرستان‌های تهران نیزدر مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۷۲ هزار قراداد منعقد کرده بودند که امسال نیز با افزایش ساخت و سازها حدود پنج هزار مورد افزایش داشتند.

در حالی که بارها به افزایش ساخت و سازها در کشور به ویژه در شهرهای بزرگ اشاره شده است، انتظار می‌رفت میزان خرید و فرو‌ش‌ها و به طور کلی معاملات مسکن افزایش چشمگیرتری داشته باشد اما به نقل از بعضی صاحب‌نظران باید کمی به بازار مسکن فرصت داد تا پس از یک دوره افزایش ناگهانی قیمت و رکود، کمی ثبات به خود ببیند و کم کم به سمت افزایش معاملات و تعادل قیمتی پیش رود.

برخی دیگر نیز خرداد ماه امسال را با سال‌های قبل متفاوت می‌دانستد و معتقد بودند عده‌ای از معاملات مسکن دست کشیدند و منتظر تغییرات بازار پس از انتخابات ریاست جمهوری می باشند.


آخرین خبرها
منبع: نوسازنیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *