اورژانس کشور اعلام کرد : نکات ایمنی جهت جلوگیری از مسمومیت با مونواکسید کربن و آتش سوزی در تکایا

یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : اورژانس کشور نکات ایمنی جهت جلوگیری از مسمومیت با مونواکسید کربن و آتش سوزی در تکایا را اعلام کرد.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از تسنیم ؛ متاسفانه به دنبال استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد، در سال قبل مواردی از مسمومیت با مونواکسید کربن در هیئت‌های عزاداری گزارش شد. مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت بخاری، سوختن ناقص زغال (در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود) از دلایل  عمده مسمومیت با گاز مونواکسید کربن می‌باشد. از نشانه‌های  مسمومیت با گاز مونواکسید کربن می‌توان به  سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و نهایتاً اغما و مرگ اشاره کرد.

پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن امری ضروری است که در این راستا استفاده از از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش پیشنهاد می‌شود. در زمان استفاده از بخاری‌های نفتی تمام درب‌ها و پنجره‌ها را نبندید و مسیری را برای ورود هوای تازه به محیط باز بگذارید تا اکسیژن کافی محیط تامین شود.

در صورت ملاحظه مواردی دال بر گاز گرفتگی، اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فرد مسموم، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به وی است. به همین سبب به محض ملاحظه فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه سریعاً وارد اتاق شود. منبع نشت گاز را شناسایی و  قطع کنید و سریعا با اورژانس۱۱۵  تماس بگیرید.

برای جلوگیری از آتش سوزی نیز باید موارد زیر را رعایت کرد

از روشن کردن وسایل گرمایشی و شعله روباز جهت طبخ غذا در نزدیکی چادر تکایا اجتناب شود.

از بخاری‌های بدون دودکش و غیراستاندارد استفاده نشود.

وسایل گرمازا را در نزدیکی پرده‌ها و سایر اجسام قابل اشتعال نصب نکنید.

در صورت استفاده از چادرهای برزنتی و پلاستیکی وسایل گرمازا را با دقت و فاصله مناسب از آنها نصب کنید.

مخازن نفت بخاری‌ها را در زمان روشن بودن پر نکنید.

دودکش وسایل گرمایشی را از مابین جادرهای برزنتی و پلاستیکی عبور ندهید زیرا اغلب آتش سوزی‌های اینگونه اماکن از این ناحیه می‌باشد.

تکایای عزاداری در موقعیتی قرار گیرند که امکان دسترس نیروهای عملیاتی اورژانس آن میسر بوده و سبب سد معبر و یا مختل کردن عبور و مرور خودروها نشوند و همچنین از نصب تکایای عزاداری در میادین و خیابان‌های جانبی میادین جهت پیشگیری از ترافیک و وقوع اتفاق پرهیز شود.

در صورت بزرگ بودن تکایا درب‌های خروجی متعدد در فواصل مختلف الزامی است چرا که در مواقع رخداد حوادثی چون آتش سوزی امکان خروج سریع اشخاص  مقدور باشد.

در صورت بروز آتش سوزی و وجود مجروح با اورژانس ۱۱۵ و ۱۲۵ تماس حاصل شود. در صورت تماس با شماره ۱۱۵، برای کمک به مصدوم شرح حال اولیه را به کارشناس مربوطه ارائه شود.

آدرس صحیح و دقیق مسیراورژانس ۱۱۵ را کوتاه میکند.همچنین برای کاهش زمان حضور کارشناسان اورژانس ۱۱۵ بر بالین بیمار، در اعلام آدرس محل اتفاق از علایم واضح و نشانه های مشخص در مسیر استفاده کنید (مانند مسجد، چهارراه تابلو بزرگ مغازه ها یا ادارات) جهت راهنمایی تیم اورژانس ۱۱۵ فرد راهنما را به نقاط شاخص محل بفرستید.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ