بانک اطلاعاتی خون های نادر ایران جهانی شد

بانک اطلاعاتی خون های نادر ایران که کمتر از ۵ سال از فعالیتش می گذرد، با بانک بین المللی خونهای نادر به اشتراک گذاشته شد.

خون

به گزارش گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا(داناخبر)، مصطفی مقدم مدیر طرح ملی خون های نادر و رییس آزمایشگاه ایمنوهماتولوژی سازمان انتقال خون ایران با اعلام این مطلب افزود: تنها وقتی یک کشور عضو انجمن بین المللی خون های نادر می تواند لینک اطلاعات خود را روی بانک اطلاعاتی موجود در بریستول انگلیس ذخیره کند که گروه های خونی شناسایی شده در آن کشور از تنوع و کمیابی بیشتری برخوردار باشند و در عین نادر بودن، دسترسی به منابع تامین کننده آن خون وجود داشته باشد.

وی افزود: اخیرا بانک اطلاعاتی خون های نادر کشورمان با کسب این ویژگی ها موفق شد با بانک بین المللی خون های نادر مشترک شود و این بدان معنا است که خدمات ما بین المللی می شود و امکان دریافت و ارسال خون نادر مورد نیاز بیماران بین کشورهای عضو میسر خواهد بود.

مقدم افزود: دریافت و ارسال خون نادر از این بانک ۱۰تا ۱۵ هزار دلار هزینه خواهد داشت که بیشتر صرف حمل و نقل هوایی و آماده سازی و نگهداری خون یاد شده می شود.

وی در مورد نقش بریستول انگلیس گفت: آزمایشگاه رفرانس ایمنوهماتولوژی سازمان جهانی بهداشت و انجمن بین المللی خونهای نادر در این کشور است و اعضای این انجمن در صورتی که نتوانند نمونه ای را در کشور خود شناسایی کنند، می توانند نمونه را به این آزمایشگاه ارسال کرده و گروه خونی ناشناخته را تشخیص دهند.

وی در مورد تنوع گروههای خونی نادر شناسایی شده در ایران گفت: فراوانی این گروههای خونی از یک در هر صد هزار نفر تا یک در هر ۵ میلیون نفر جمعیت است و تا کنون ۱۳ نوع گروه خونی نادر در ایران شناسایی شده است.


خبرگزاری دانا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *