برای ابتلا نشدن به پوکی استخوان چه باید کرد؟

 یک متخصص طب ورزشی گفت: زنان برای کاهش ابتلا به پوکی استخوان باید ورزش را پیش از ۳۰ سالگی آغاز کنند.

 دکتر ˈامیرحسین عابدی یکتاˈ افزود: زنان بیش از مردان دچار بیماری هایی مانند پوکی استخوان می شوند و فعالیت های ورزشی نقش پیشگیری و درمان بیماری ها را دارند.

وی خاطرنشان کرد: وزرش هایی مانند پیاده روی و شنا با فشار آوردن بر استخوان ها موجب افزایش مواد معدنی، غلظت و تراکم استخوانی می شوند.

این متخصص طب ورزشی بیمارستان طالقانی تهران ادامه داد: همچنین ورزش های تعادلی مانند ایستادن روی یک پا احتمال سقوط افراد به ویژه زنان میانسال مبتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد.

عابدی یکتا یادآور شد: ورزش های مناسب نقش بسزایی در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی، چاقی، دیابت و فشار خون دارند.

وی تصریح کرد طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سن بروز دیابت از ۴۳ سال به ۳۸ سال کاهش یافته است که علت اصلی آن کاهش فعالیت های فیزیکی و ورزشی است.

این متخصص طب ورزشی تصریح کرد: ورزش های هوازی مانند دویدن آهسته، طناب زدن، پیاده روی تند و دوچرخه سواری به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته از بروز بیماری دیابت و عوارض آن مانند نارسایی های کلیوی، نابینایی و بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند.

عابدی یکتا با بیان این که ورزش همچنین از افزایش وزن جلوگیری می کند، تاکید کرد اگر افراد می خواهند ورزش کردن را شروع کنند حتما باید ˈارزیابی خطر ورزش برای بیماری های قلبی و ارتوپدیˈ را انجام دهند تا دچار عوارضی مانند زانودرد نشوند.

منبع: ایرنا


پزشکی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *