برنامه نمایندگان مجلس برای تعریف «جرم سیاسی»

ایران > قانونگذاری– ممتازنیوز:
گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرحی را برای احیای اصل ۱۶۸ قانون اساسی برای تعریف جرم سیاسی تهیه کرده‌اند که تابستان ۹۲ در کمیسیون حقوقی مجلس کلید می‌خورد.

به گزارش فارس، ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی برای احیای اصل ۱۶۸ قانون اساسی برای تعریف جرم سیاسی خبر داد و گفت که این طرح از هفته آینده در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس بررسی خواهد شد.

وی افزود: این طرح را برای احیای یکی از اصول قانون اساسی بعد از گذشت ۳۵ سال تهیه کردیم تا به کمک حقوق‌دانان حوزوی و دانشگاهی این خلاء را برطرف کنیم.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح، هیئت منصفه برای تعیین و تشخیص جرم سیاسی مشخص خواهد شد که در این صورت، برای برخورد با اشخاصی که در حوزه سیاسی مرتکب جرم می‌شوند بر اساس قانون و به طور دقیق انجام خواهد شد.

نماینده مردم نجف‌آباد گفت: از مرکز پژوهش‌های قم و بعضی دیگر از مراکز حقوقی و قضائی کشور نیز برای تهیه این طرح کمک گرفته‌ایم و امیدواریم با تلاش همگان این مشکل حل شود.

بر طبق این گزارش، اصل ۱۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مقرر می‌دارد که رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیئت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد.

ماهیت جرم سیاسی و فلسفه تفکیک آن از سایر جرایم، سبب تأکید مضاعف بر علنی بودن رسیدگی آن هم با حضور هیئت منصفه و صرفاً در محاکم دادگستری و خاصیت و آثار این همه قید و شرط و بیشتر از همه بررسی نوع نگاه اسلام و شریعت مقدس به مسئله جرم سیاسی، عناوینی است که هر یک به نوبه خود درخور توجه و اهتمام بوده و بحث و بررسی پیرامون هر کدام از این عناوین می‌تواند گامی در جهت اجرایی شدن این اصل مترقی و افتخارآمیز قانون اساسی باشد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ