بعد از مارگزیدگی چه اتفاقی می افتد؟

صدیقی ادامه داد: باید از تحرک زیاد فرد مار‌گزیده جلوگیری شود و عضو محل گزیدگی مار را هم‌سطح یا کمی پایین‌تر از سطح قلب نگه داشت.

کارشناس غذا و دارو دانشکده علوم ‌پزشکی نیشابور گفت: اختلالات انعقادی خون از مشخص‌ترین علایم گزیدگی مارهاست.

دکتر سمیرا صدیقی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: درد تیز و سوزاننده در محل گزش در عرض یک تا پنج دقیقه بعد از گزش علامت گزیدگی مار افعی است.

وی بیان داشت: تورم در محل گزیدگی با افعی تا چهار ساعت بعد از گزش بروز و در عرض ۱۲ تا ۲۴ ساعت افزایش پیدا می‌کند و تمام بدن را درگیر می‌کند.

کارشناس غذا و دارو دانشکده علوم ‌پزشکی نیشابور عنوان کرد: تهوع، استفراغ، بی‌ حسی در اطراف دهان، صورت و پوست سر، گزگز نوک انگشتان، تعریق، خونریزی از بینی، وجود خون در خلط، خونریزی داخل چشم و مغز، ضعف و سرگیجه از دیگر علایم گزیدگی افعی است.

صدیقی ادامه داد: باید از تحرک زیاد فرد مار‌گزیده جلوگیری شود و عضو محل گزیدگی مار را هم‌سطح یا کمی پایین‌تر از سطح قلب نگه داشت.

وی با اشاره به بستن محل گزیدگی خاطرنشان کرد: بستن نوار باید بالاتر از محل گزیدگی باشد و نباید آن‌قدر سفت باشد که جریان خون را مختل کند و هر ۱۵ دقیقه، نوار را باز کرده و دوباره ببندید.

این کارشناس غذا و دارو بیان کرد: باید از سرد کردن عضو در مارگزیدگی خودداری شود و در صورت طول کشیدن انتقال بیمار به بیمارستان، روی هر یک از سوراخ‌های نیش به‌طور موازی با هم، با وسیله‌ای تیز و استریل خراش‌هایی ایجاد شود و عمل مکش را با دهان یا دستگاه مکنده، به‌مدت۳۰ تا ۶۰ انجام گیرد.

صدیقی یادآور شد: مارگزیدگی برای کودکان زیر سه سال، بیماران قلبی، دیابتی، افراد مسن و بیماران مبتلا به آلرژی خطر بیشتری نسبت به سایر افراد دارد.

وی گزش عقرب را یکی دیگر از موارد خطرناک نامید و بیان کرد: تورم ناشی از گزش عقرب، محدود به ناحیه گزش است و احساس بی‌حسی و سوزش برای چهار تا شش ساعت به‌وجود می‌آید و پس از ۲۴ ساعت بهبود پیدا می‌کند ولی در شرایط حاد منجر به مرگ می‌شود.

کارشناس غذا و دارو دانشکده علوم ‌پزشکی نیشابور توضیح داد: زنبور گزیدگی نیز ممکن است در اثر نیش انواع زنبور عسل و زنبور سرخ بروز کند.

صدیقی گفت: نیش زنبور عسل ماده، به کیسه محتوی زهر متصل است و پس از گزش در زخم باقی می‌ماند و محتویات کیسه زهر به زخم منتقل می‌شود پس برداشتن سریع نیش از روی زخم برای جلوگیری از ورود بیشتر سم به زخم ضروری است.

وی اضافه کرد: در اقدامات اولیه پس از زنبور گزیدگی باید محل گزش با آب و صابون شسته شود و روی محل گزیدگی کمپرس سرد یا کیسه محتوی یخ قرار داده شود و هر ۱۵ دقیقه کیسه یخ را از روی پوست برداریم.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ