بهمنی: ارز تک نرخی می‌شود

۲۰فروردین۱۳،

بینا- تک نرخی شدن ارز آرزویی نه چندان دست نیافتنی است که ظاهرا پس از سال‌ها انتظار قرار است دوباره شاهد آن باشیم که البته فاصله حرف تا عمل بسیار است اما گفته رییس کل بانک مرکزی بر این موضوع مهر تاییدی است بر تحقق آن.
به گزارش ایسنا، رییس کل بانک مرکزی تک نرخی شدن ارز و حذف ارز مرجع از اولویت‌های یک و دو کالایی را تایید کرد و گفت: برای این کالاها نیز برنامه‌هایی داریم که اعلام خواهد شد.
همچنین رییس مجمع واردات از تصمیم دولت مبنی بر حذف ارز مرجع به گروه‌های کالایی اولویت اول و دوم خبر داد و اظهار کرد: حذف ارز مرجع از کالاهای این دو اولویت بدیهی بود زیرا در لایحه بودجه نیز چنین چیزی مطرح شده است. ولی هنوز لایحه بودجه مورد تصویب نمایندگان قرار نگرفته لذا تصمیم گیری در مورد این موضوع هنوز اعلام نشده است.
محمدحسین برخوردار، با تاکید بر این‌که دو نرخی بودن ارز در قالب ارز مرجع و ارز مبادله‌ای مورد اعتراض بخش‌های دولتی واقع شده بود تصریح کرد: بخش‌های دولتی اعتقاد داشتند که با ارز مرجع کالا وارد می‌کنند ولی همان کالاها با نرخ آزاد به دست مردم می‌رسد لذا چنین موضوعی سبب تصمیم‌گیری برای حذف ارز مرجع شد.
رییس مجمع واردات خبر داد: تصمیم گرفته شده که ارز مرجع به نرخ ارز مبادله‌ای نزدیک شود و کالاهایی مثل گندم، دانه های روغنی، سویا و غذای دام و طیور که در اولویت اول می باشند با ارز نزدیک به نرخ مبادله‌ای وارد شده و ارز مرجع از بقیه کالاها حذف شود.
وی گفت: البته در بودجه کاملا مشخص شده که در راستای حذف ارز مرجع از کالاهای اولویت اول و دوم اقشار آسیب پذیر مورد توجه ویژه قرار گیرند.
در این رابطه مجیدرضا حریری، رییس کمیسیون واردات اتاق ایران نیز ضمن تاکید بر این موضوع که حذف ارز مرجع بدیهی بوده است بیان کرد: حذف ارز مرجع و مبادله‌ای و حرکت به سمت تک نرخی شدن آن به صلاح اقتصاد کشور است.
وی ادامه داد: البته یک واقعیتی است که اقشار آسیب پذیر جامعه با تک نرخی شدن ارز باید فشارهای تورمی را تحمل کنند لذا باید تصمیم گیری‌های ویژه‌ای نیز در جهت حمایت ازاین اقشار گرفته شود.
پیش از این نیز معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با بیان اینکه در سال ۹۲ پیش‌بینی ما یک نرخ برای ارز است و دیگر نرخ ارز مرجع و مرکز مبادلات نخواهیم داشت گفته بود: در سال ۹۲ برنامه دربارهٔ قیمت ارز آن طور که در لایحه بودجه ۹۲ پیش بینی شده، نظام شناور مدیریت شده است.
وی ادامه داد: در لایحه بودجه ۹۲ حداقل در جاهایی که دولت حضور دارد، برنامه این است که یک نرخ داشته باشیم و نرخ‌هایی با عنوان مرجع و مرکز مبادلات وجود نداشته باشد.
ممبینی در ادامه با بیان این که با این روش در مواردی که کالا باید ارزان‌تر به دست مردم برسد یارانه پیش بینی کردیم، افزود: در واقع برای کالاهای گروه یک و دو، نهاده‌های کشاورزی و دامی که در سال ۹۱ ارز با نرخ مرجع اختصاص یافت، در راستای شفاف سازی در سال ۹۲ یارانه مناسبی پیش‌بینی کردیم تا دو نرخ نداشته باشیم.
به گفته کارشناسان اقتصادی تک نرخی شدن ارز اقدامی بسیار مثبت و موثر و عاملی مهم برای جلوگیری از مفاسد و رانت خواری است که البته موضوع مهم در این زمینه آن است که دولت برنامه‌ای برای آن داشته باشد.

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *