ترکیه خود را رهبر خاورمیانه جدید اعلام کرد

وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه آنکارا اقدامی برای تغییر نظام سیاسی در سوریه انجام نداده است، مدعی شد که ترکیه رهبری “خاورمیانه جدید” را بدست می‌گیرد.

به گزارش  سایت اینترنتی النشره، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در سخنان خود در پارلمان این کشور عنوان داشت: ترکیه از ملت‌ها حمایت می‌کند.

وی در ادامه افزود: برخی افراد از سیاست خارجی ترکیه در قبال سوریه انتقاد می‌کنند. منطق آنها حمایت از نظام‌های دیکتاتور و حزب بعث است و با این منطق نمی‌توانند سیاست‌های خارجی ترکیه را درک کنند.

داوود اوغلو همچنین تاکید کرد: ترکیه تمام اقدام‌های احتمالی را در صورت ادامه درگیری‌ها در سوریه بررسی می‌کند چرا که آنکارا خواهان حمایت از امنیت ملی ترکیه است.

وی در ادامه افزود: ما خود را برای کوچ ده‌ها هزار تن از سوری‌ها به سمت مرزها آماده می‌کنیم و این مساله مداخله خصمانه به شمار نمی‌آید.

داوود اوغلو همچنین عنوان داشت: ترکیه هیچ اقدامی برای تغییر نظام سیاسی در سوریه اتخاذ نکرده است و از هیچ فردی نخواسته است تا شورش کند.

وی در ادامه مدعی شد: با حضور نظام بعثی در سوریه، صلح و ثبات به این کشور باز نمی‌گردد و باید نظام سیاسی جدیدی که مشروعیت خود را از ملت گرفته باشد، روی کار آید.

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه گفت: به مصر، تونس، لیبی یا قدس بروید و بپرسید نظرشان در مورد سیاست ترکیه در قبال سوریه چیست؟ خواهید دید که چقدر استقبال می‌کنند.

وی در ادامه افزود: خاورمیانه جدید در حال شکل‌گیری است و ترکیه رهبری این خاورمیانه جدید و موج تغییرات را در دست می‌گیرد.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که احزاب معارض در پارلمان از سیاست‌های آنکارا در قبال دمشق انتقاد کرده و اعلام کردند که ترکیه در راستای منافع غربی‌ها عمل می‌کند.

۴۹۲۶۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ