تعداد مبتلایان به ایدز در جهان

سازمان ملل تخمین می زند که حدود ۳۴ میلیون نفر در جهان مبتلا به ویروس ایدز باشند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل گفت: تعداد کمتری از مبتلایان به ویروسHIV جان خود را از دست می دهد زیرا آنها داروهای موثر ضد این ویروس را بویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا دریافت می کنند.

سازمان ملل تخمین می زند که حدود ۳۴ میلیون نفر در جهان مبتلا به ویروس ایدز باشند.

در این گزارش آمده است که تعداد مرگ و میر ناشی از ایدز از بالاترین تعداد آن یعنی ۲ میلیون ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۵ و یک میلیون ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۰ میلادی به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سال گذشته میلادی کاهش یافت.

برپایه این گزارش، افزایش درصد دسترسی به داروهای ایدز در کاهش این مرگ و میر سهیم بوده است به گونه ای که حدود هشت میلیون نفر در کشورهای با سطح درآمد پایین و متوسط به داروهای ضد ویروسHIV دسترسی دارند و سازمان ملل در برنامه خود قصد دارد که این تعداد را به ۱۵ میلیون نفر تا فرارسیدن سال ۲۰۲۱ میلادی برساند.

جانفرد هیرنشل مدیر بخش مبارزه با ویروس ایدز سازمان بهداشت جهانی به خبرنگاران در ژنو گفت: امید داریم که بتوانیم به هدف تحت پوشش قرار دادن ۱۵ میلیون نفر تا فرارسیدن سال ۲۰۲۱ میلادی دست یابیم.

برپایه این گزارش، درمان تعداد بیشتری از مبتلایان به ایدز همچنان اولویت است و در منطقه جنوب صحرای آفریقا که کشورهایی نظیر کنیا، نیجریه و آفریقای جنوبی قرار دارند، برنامه سازمان ملل ارزیابی کرده است تعداد مرگ و میر به علل مرتبط با ایدز در سال ۲۰۱۱ میلادی نسبت به سال ۲۰۰۵ میلادی ۳۱ درصد کاهش یافته است.

آمارهای مرگ و میر در غرب و مرکز اروپا و آمریکای شمالی که درمان ویروسHIV به طور گسترده در دسترس است، اندکی ضد و نقیض است اما به طور کلی، حدود ۲۹۰ هزار مورد در سال گذشته بوده است.

تعداد مرگ و میر در آسیا با ۳۳۰ هزار مورد همچنان ثابت مانده اما افزایش آن در اروپای شرقی، آسیای میانه، خاورمیانه و شمال آفریقا ادامه یافته است.

برپایه این گزارش، موارد جدید ابتلا به بیماری ایدز در بین کودکان با کاهش زیادی برای دومین سال متوالی به خاطر تمرکز تلاش ها برای محافظت از آنها و مادرانشان در مقابل ویروسHIV روبرو شده است به گونه ای که تعداد کودکان مبتلا از ۵۷۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۳ میلادی به حدود ۳۳۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۱ رسیده است.


پایگاه خبری تحلیلی ممتاز | Momtaz News

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ