حق ویزیت پزشکان در سال ۹۱ اعلام شد؛ عمومی ۹۸۰۰ تومان، متخصص ۱۵۵۰۰، فوق تخصص ۱۹۵۰۰

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و تایید شورایعالی بیمه سلامت کشور و به استناد بند (هـ) ماده (۳۸) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه-مصوب ۱۳۸۹- سقف تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی در سال را تعیین کرد.
 

ویزیت پزشکان و کارشناسان پروانه دار

ویزیت پزشکان عمومی ۹۸ هزار ریال،، پزشکان متخصص ۱۵۵ هزار ریال، پزشکان روانپزشک و فوق تخصص ۱۹۵ هزار ریال، فوق تخصص روانپزشکی ۲۲۰ هزار ریال، پروانه دار ۹۸ هزار ریال، کارشناس ارشد پروانه دار ۸۴ هزار ریال و کارشناس پروانه دار ۷۳ هزار ریال تعیین شده است.

بر اساس این مصوبه، پزشکان روانپزشک و فوق‌تخصص در صورتی می‌توانند از تعرفه‌های مذکور استفاده کنند که مدارک آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأیید و در پروانه مطب درج شده باشد.

همچنین کارشناسان ارشد و PHD پروانه‌دار در صورتی می‌توانند از تعرفه‌های کارشناسی ارشد و PHD استفاده کنند که کارشناس ارشد و PHD ثبت شده آنها مرتبط با رشته کارشناسی بوده و در پروانه فعالیت درج شده باشد.

متوسط زمان ویزیت برای پزشکان عمومی نیز حداقل پانزده دقیقه، برای پزشکان متخصص حداقل بیست دقیقه، برای پزشکان فوق تخصص بیست و پنج دقیقه و روانپزشکان حداقل سی دقیقه تعیین می‌شود.

پزشکان عمومی با سابقه بیش از پانزده سال کار بالینی مجاز به دریافت معادل پانزده درصد علاوه بر تعرفه مصوب هستند.
 

سقف ضرایب تعرفه‌های خدمات درمانی
بر اساس مصوبه دولت، ضریب تعرفه داخلی ۳۸ هزار و ۴۰۰ ریال، ضریب تعرفه بیهوشی ۱۸۴ هزار ریال، ضریب تعرفه جراحی ۳۸۰ هزار ریال، ضریب تعرفه دندانپزشکی ۶ هزار ریال و ضریب تعرفه فیزیوتراپی ۵ هزار و ۳۰۰ ریال تعیین شده است.

همچنین به سـرجمع تعرفه‌های خـدمات آزمایشـگاهی و پاتـولوژی و ژنتیـک بخش خـصوصی برای سـال ، بیست و یک درصد(۲۱%) به تعرفه های مصوب سال ۱۳۹۰ اضافه خواهد شد.
بر این اساس، به سـرجمع تعرفه‌های خـدمات پرتوپزشکی بخـش خصوصی برای سال ، بیست و پنج درصد (۲۵%) به تعرفه‌های مصوب سال ۱۳۹۰ اضـافه خواهدشد مشروط بر اینکه رشد تعرفه های سونوگرافی بیست درصد(۲۰%)، رادیولوژی چهل درصد(۴۰%)، اسکن ایزوتوپ چهل و پنج درصد(۴۵%)، رادیوتراپی چهل و پنج درصد(۴۵%)، سی تی اسکن ده درصد(۱۰%) و ام آی ار پنج درصد(۵%) در مقایسه با سال گذشته باشد و تـعرفه سی‌تی‌اسکن اسپـیرال به‌ میـزان (۲۵%) افزایش نسبـت ‌به Conventional است.
 

سهم سازمانهای بیمه گر پایه در خرید خدمات تشخیصی و درمانی

بر اساس مصوبه دولت، سهم سازمانهای بیمه گر پایه در خرید خدمات تشخیصی و درمانی از بخش خصوصی در سال شامل؛ معادل نود درصد(۹۰%) تعرفه دولتی خدمات تشخیصی و درمانی در بخش بستری و معادل هفتاد درصد(۷۰%) تعرفه دولتی خدمات تشخیصی و درمانی در بخش سرپایی تعیین می شود.

همچنین سهم سازمانهای بیمه گر پایه در خرید خدمات تشخیصی و درمانی در سال در مناطقی که برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع برقرار می شود، مطابق نسخه(۰۲) و دستورالعملهای ابلاغی ستاد کشوری پزشک خانواده و نظام ارجاع است.
 

تعیین سقف تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در مراکز استانها
بر اساس این مصوبه، سقف تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش غیر دولتی در مراکز استانها و شهرستان های تابعه با توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی منطقه و در سقف تعرفه‌های این تصویب‌نامه توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان و رئیس سازمان نظام پزشکی استان و یک نماینده از سازمانهای بیمه‌گر پایه استان تعیین و پس از تأیید استاندار، توسط استاندار ابلاغ می شود.
همچنین دولت، در استانهای دارای بیش از یک دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه واقع در مرکز استان را موظف به بررسی و کارشناسی تعیین سقف تعرفه‌های بخش غیر دولتی در منطقه با هماهنگی سایر دانشگاه و دانشکده‌های استان کرده است.
این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

۴۷۴۷

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *