خرید نفت هند از ایران با شرایط جدیدی آغاز شد

هند در واکنش به تحریم های بیمه ای اتحادیه اروپا، واردات نفت خام از ایران را از شرایط سنتی قدیمی به صورت تحویل در مقصد تغییر داد.

به گزارش سرویس بین الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، این حرکت نشان می دهد خریداران آسیایی نفت ایران با وجود فشارهای غرب، به ادامه معاملات نفتی خود با دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک، همچنان پایبند هستند.

یک منبع صنعتی اعلام کرد شرکت دولتی هندوستان پترولیوم با به کارگیری نفتکش ام تی کلو، متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران یک محموله نفتی خریداری کرده است.

به گفته این منبع، پالایشگران هندی قرار است در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، روزانه ۳۰۰ هزار و ۶۵۰ بشکه نفت خام از ایران وارد کنند.

دولت هند از اول ژوئیه (دهم تیر) و با آغاز تحریم های بیمه ای اتحادیه اروپا، به پالایشگران دولتی این کشور اجازه داده بود نفت خام را به گونه ای خریداری کنند که انتقال و بیمه آن به عهده ایرانی ها باشد. پالایشگران خصوصی برای واردات نفت ایران، نیازی به این مجوز نداشتند.

هند با مصرف روزانه سه میلیون و ۲۹۲ هزار بشکه نفت خام، چهارمین مصرف کننده بزرگ این کالا در جهان به شمار می آید.

تحریم های اتحادیه اروپا، بیمه گران اروپایی را از پوشش محموله های نفت ایران محروم می کند و کشورهای مختلف در واکنش به این کارشکنی، از روش های مختلفی استفاده کرده اند که برای نمونه، افزون بر واردات نفت با نفتکش های ایرانی، می توان به بیمه مستقیم محموله های نفتی ایران از سوی دولت ها اشاره کرد.


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ