خودداری پزشکان از پذیرش بیماران با بیمه تکمیلی

۰۷م آذر ،

سلامت > عمومی
نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به تاخیر بیمه‌های تکمیلی در پرداخت مطالبات بیمارستان‌های خصوصی، اظهار داشت: پزشکان از پذیرش بیماران با بیمه تکمیلی اجتناب می‌کنند.

دکتر محمدرضا نوروزی در گفتگو با مهر اظهارداشت: یکی از دلایل افزایش هزینه‌های بیمار به سبب خلف وعده و بدهی بسیار بیمه‌ها خصوصا بیمه‌های تکمیلی به بیمارستان‌های خصوصی است. بنابراین، پزشکان از قبول بیماران با بیمه‌های تکمیلی اجتناب می‌کنند.

مدیرعامل صندوق رفاه و تعاون سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به اینکه پرداخت مطالبات بیمارستانها توسط بیمه ها با تاخیر صورت می گیرد، خواه ناخواه پرداخت دستمزدها نیز با تاخیر ۳ تا ۶ ماه انجام می گردد و همین مسئله پزشکان را از قبول بیماران با بیمه تکمیلی بر حذر می دارد.

وی با اعلام اینکه پذیرش بیماران در بیمارستانهای خصوصی با تعرفه‌های بیمه‌های تکمیلی پایین‌تر از تعرفه‌های نظام پزشکی و دولتی است، گفت: تعرفه‌های بیمه‌های تکمیلی ۱۰ تا ۳۰ درصد کمتر از تعرفه‌های نظام پزشکی و وزارت بهداشت است. در نتیجه بیمار هم هزینه کمتری از جیب پرداخت می‌کند.

نوروزی ادامه داد: اما متاسفانه تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات بیمارستان‌های خصوصی سبب شده تا بیمارستان‌ها به بیماران پیشنهاد بدهند به صورت آزاد و با تعرفه‌های نظام پزشکی و دولتی بستری شوند و هزینه‌های مازاد را نقدی پرداخت کنند. و پس از اینکه از بیمارستان ترخیص شدند با گرفتن فاکتور از بیمارستان، به بیمه تکمیلی مراجعه کنند و هزینه‌های خود را بگیرند.

وی تاکید کرد: البته این روند، مفهومش این است که بیمار از تخفیف بیمه تکمیلی برخوردار نمی‌شود و در نتیجه مردم متحمل پرداخت بخشی از افزایش هزینه‌ها می‌شوند.

نایب رئیس شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به اینکه نقدینگی بیمارستان‌ها بسیار پایین است، اظهارداشت: اگر بیمه‌ها بتوانند شرایطی فراهم کنند تا پرداخت مطالبات زودتر انجام شود، مسکل بیماران نیز حل می‌شود.

نوروزی با انتقاد از نگاه اقتصادی بیمه‌های تکمیلی به حوزه سلامت، گفت: بیمه‌ها همواره پولشان را در بانکها نگه می‌دارند و در آخرین مرحله بدهی خودشان به بیمارستان‌ها را پرداخت می‌کنند.


RSS
منبع:همشهری آنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ