دستورالعمل های پیشگیری از آنفلوآنزا

گردآوری شده توسط گروه بهداشت و سلامت ممتاز نیوز

آنفلوآنزا یک عفونت تنفسى مسرى و شایع است که در اثر یک ویروس ایجاد مى شود. مدت زمان آغاز علایم از زمان وارد شدن ویروس به بدن ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

شیوع ناگهانى انواع مختلف آنفلوآنزا تقریباً هر زمستان رخ مى دهد و شدت آنها متفاوت است. آنفلوآنزا در مردها و زن ها در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگى دیده مى شود.

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند استرس، خستگى شدید، تغذیه نامناسب، بیمارى مزمن، خصوصاً بیمارى مزمن قلبى یا ریوى، حاملگى (سه ماه سوم)، زندگى محیط نیمه بسته، سرکوب ایمنى ناشى از دارو یا بیمارى و حضور در مکان هاى شلوغ به هنگام بروز همه گیرى از مهمترین علل شیوع این بیمارى است. پس حتى المقدور از خطرات و موارد ذکر شده پرهیز کنید.

اگر بالاى ۶۵سال سن دارید یا مبتلا به بیمارى مزمن قلبى یا ریوى میباشید، سالانه واکسن آنفلوآنزا دریافت کنید. این واکسن تنها در برابر ۲ یا ۳ زیر نوع بخصوص از آنفلوآنزاى نوع A حفاظت ایجاد مى کند.

از تماس غیرضرورى با اشخاصى که دچار عفونت هاى دستگاه تنفسى فوقانى به هنگام فصل آنفلوآنزا (زمستان) می باشند خوددارى کنید.

استفاده از داروى آمانتادیسن براى اشخاص پرخطر (که واکسن تزریق نکرده باشند) یا اشخاصى که نیازمند اقدامات کنترلى بیشترى می باشند.

پیشگیری از آنفلوآنزا در طول هنگام مسافرت :

مسافرت با هواپیما یا اتوبوس یکی از ابتدایی ترین شرایط در ابتلا به آنفلوآنزا یا شیوع این بیماری است اما می توان با چند اقدام موثر از بیمار شدن خود و دیگران پیشگیری کنید.

مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا ( CDC ) چند دستورالعمل ساده و مفید را ارائه کرده که به شما کمک می کند در طول سفر از آنفلوآنزا درامان بمانید.

این دستورالعمل ها عبارتند از:

تزریق واکسن آنفلوآنزا پیش از سفر

به همراه داشتن یک کیت بهداشتی حاوی مایع ضدعفونی کننده، صابون، دستمال و داروهای مسکن

خودداری از سفر یا به تعویق انداختن آن در صورت احساس بیماری

پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه و استفاده از دستمال به جای دستها برای انجام این کار

شستن مکرر دست ها با آب و صابون

پرهیز از تماس نزدیک با اشخاص بیمار و اجتناب از لمس کردن دهان و چشم ها و بینی با دست ها.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *