دین و تکنولوژی در قرن ۲۱

جام جم آنلاین: کتاب «دین و تکنولوژی در قرن بیست و یکم؛ ایمان در دنیای الکترونیکی» تألیف سوزان جورج به همت علی‌اصغر دارایی ترجمه و از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است. ‌

این کتاب نوشته سوزان جورج است که به پیشنهاد رییس مرکز افکارسنجی و رصد فرهنگی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و به همت علی‌اصغر دارایی و نظارت دکتر سیدحسن حسینی ترجمه شده است.

در بخشی از مقدمه مترجم بر این کتاب آمده است: در پیوند با رابطه دین و تکنولوژی دو نظریه افراطی وجود دارد: ۱ ـ الهیات به تکنولوژی تعین و سر و شکل می‌بخشد و ۲ ـ تکنولوژی شکل‌دهنده به الهیات است.

سوزان جورج در کتاب حاضر‌ به رابطه دوسویه دین و تکنولوژی می‌پردازد و با طرح هم‌افزایی بینِ این دو یادآور می‌شود‌ کتابش به همیاری این دو رشته به صورت توأمان و در ملاحظه تأثیرشان روی جامعه نظر دارد، آنجا که تکنولوژی و دین نه‌تنها همزیستی دارند، بلکه همکاری دوجانبه سودمند با یکدیگر برقرار می‌سازند.

بررسی‌های کتاب درباره پیشرفت‌های تکنولوژیکی نشان می‌دهد تکنولوژی نه‌ تنها ‌جستجوی معنویت‌ را به‌محاق نبرده‌ که آن را به اشکال دل‌انگیزی تسهیل کرده است.

جورج و همکارانش با بررسی پنج دین بزرگ جهان‌ یعنی اسلام، مسیحیت، یهودیت، آیین هندو و بودا، مثال‌های قابل تأملی درباره اشاعه و گسترش جستجوی معنوی عرضه کرده‌اند.

مطالب مطرح شده در حیطه‌های هوش مصنوعی واقعی و مجازی و مکاتب اصلی آن، عصر تکنو ـ دینی، الهیات تکنولوژی، الهیات سایبر و فرهنگ فرافرهنگی، نشان از تأمل‌های آغازین دانشمندان برای حضور دین در عرصه دنیای مجازی دارد که البته از افقی جامعه‌شناختی نشأت می‌گیرد.‌

در این کتاب اصولا به دو سوال محوری پرداخته می‌شود: ۱ـ شیوه‌ای که دین به واسطه تکنولوژی تقویت می‌شود. ۲ـ این‌که چگونه تکنولوژی می‌تواند از بنیان وسیع‌تری از داده‌ها بهره‌مند شود.‌

این کتاب در ۱۲ فصل تنظیم شده است، سخن ناشر، مقدمه مترجم و دیباچه قبل از فصول و درباره نویسنده و واژه‌نامه هم مطالب نهایی این اثر است.

تکنولوژی و دین، فلسفه تکنولوژی و تکنولوژی‌های قرن بیست و یکم، چالش گیری‌ها و جهتگیری‌های آینده، عصر تکنو ـ دینی عناوین پنج فصل نخست این اثر است.

مسیحیت قرن بیست و یکم، کلیسا و اینترنت، جماعت مسیحی: واقعی و مجازی، الهیات و تکنولوژی، فلسفه هوش مصنوعی، مهندس اصولمند و فراسوی فرهنگ، عناوین دیگر فصول این کتاب است.

این کتاب در ۴۴۹ صفحه با قیمت ۶۳ هزار ریال توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات عرضه شده است.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *