راه اندازی اولین کتابخانه عمومی بدون کتاب دنیا

۲۵م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

ممتازنیوز: البته مدتی است که کتابخانه های مراکز دانشگاهی در حال تست شیوه کار بدون کتاب می باشند. اما سن انتونیو اولین جرقه آغاز یک سیستم تازه کتابخانه ای است که قرار است بدون هیچ کتابی آغاز به کار کند. قاضی Nelson Wolff، فردی که در پشت پرده این پروژه است، نسبت به مشکلاتی همچون سرقت از کتابخانه بسیار خوش بین است. وی می گوید:

با پیشرفت روز افزون دنیای دیجیتال، اکنون شاهد جنگ سختی میان کتاب و نشریات چاپی با دیجیتالی شدن روز افزون زندگی انسان هستیم. و در این میان به نظر می رسد که بیش از همه نسخه های چاپی بیچاره بازنده داستان می باشند. اگر به خاطر داشته باشید، قبل از این دربارهٔ قتل نسخه چاپی دانشنامه بریتانیکا به دست اینترنت و پایان عمر نسخه چاپی نیوزویک پس از ۸۰ سال صحبت کرده ایم. حالا هم نوبت به کتابخانه های عمومی بدون کتاب رسیده است!

اصلا کسی به کتاب ها نیاز دارد؟ کتابخانه ها؟ نه چندان، البته از این پس. اولین کتابخانه عمومی بدون کتاب دنیا به زودی در سن انتونیو افتتاح خواهد شد. این کتابخانه تازه بدون کتاب BiblioTech نامیده شده است که اشاره به تاسیس آن در پاییز دارد. و همچنین بخشی از نام کامل سیستم کتابخانه های عمومی بدون کتاب است که توسط Bexar در حال پیاده سازی است.

البته قرار نیست در این کتابخانه شما ابزارهای دیجیتال خودتان را به همراه بیاورید. در کتابخانه بدون کتاب قرار است برای خواندن هر کتاب، کتابخوان های الکترونیک برای دو هفته به اعضا امانت داده شوند. البته برند این کتابخوان ها هم هنوز نامشخص است. همچنین قرار است این کتابخانه ها به کامپیوترهایی برای استفاده حضوری مجهز شوند.

البته مدتی است که کتابخانه های مراکز دانشگاهی در حال تست شیوه کار بدون کتاب می باشند. اما سن انتونیو اولین جرقه آغاز یک سیستم تازه کتابخانه ای است که قرار است بدون هیچ کتابی آغاز به کار کند. قاضی Nelson Wolff، فردی که در پشت پرده این پروژه است، نسبت به مشکلاتی همچون سرقت از کتابخانه بسیار خوش بین است. وی می گوید:

ما آدرس و نام اعضای کتابخانه را داریم. شما کتابخوان را تنها برای دو هفته می توانید امانت بگیرید، درست همانند یک کتاب معمولی. پس از دو هفته کتابخوان الکترونیک شما بدون شارژ، بیهوش خواهد شد. لذا شما چیز به درد بخوری برای نگهداری نزد خود ندارید. 

به نظر شما چنین برنامه ای تا چه حد موفق خواهد بود؟ آیا شما حاضرید که لذت لمس کتاب و مطالعه آن را با یک کتابخوان دیجیتالی سبک و کم حجم جایگزین کنید؟ 

نارنجی

باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *