راه اندازی صندوق وقف در بازار سرمایه

بینا- دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : با راه اندازی صندوق وقف سهام در بازار سرمایه، خیران به جای وقف اموال فیزیکی خود می توانند اوراق بهادار وقف کنند.
به گزارش بینا از بازار سرمایه ، سید عباس موسویان با تاکید بر اینکه امکان وقف سهام از موارد مورد بحث در کمیته فقهی سازمان بورس بوده است ، اظهار داشت: با توجه به اینکه جای خالی چنین ابزاری در بازار سرمایه احساس می شد و از سوی دیگر این ابزار جدید مشکلی به لحاظ شرعی نداشت، کمیته فقهی سازمان بورس با ورود صندوق وقف به بازار سرمایه موافقت کرد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون کالاهای فیزیکی مانند بیمارستان و مدرسه از سوی خیرین وقف می شود، خاطرنشان کرد: با ورود این ابزار جدید مالی به بازار سرمایه ، امکان وقف اوراق بهادار هم برای خیرین فراهم می شود.
موسویان با اشاره به ساختار این ابزار جدید مالی اظهار داشت: با بحث هایی که به لحاظ فقهی انجام شد و استفتاء هایی که از مراجع به عمل آمد به این نتیجه رسیدیم که وقف سهام مشکل شرعی ندارد.
دبیر کمیته فقهی سازمان بورس گفت : به این ترتیب در صندوق وقفی سود حاصله به نیازمندان پرداخت خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه سازمان بورس هم اکنون درصدد فراهم کردن مقدمات تشکیل صندوق وقفی در بازار سرمایه است، خاطرنشان کرد: سازمان بورس آیین نامه ها و مقررات را تهیه خواهد کرد تا شرایط برای راه اندازی این صندوق در بازار سرمایه فراهم شود.
موسویان در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان معامله این ابزار جدید در بازار سرمایه اظهار داشت: زمانی که سهام وقف می شود، دیگر قابل معامله نخواهد بود.
وی با اشاره به اساسنامه صندوق های وقف سهام گفت : در اساسنامه این صندوق ها آمده است که تنها در شرایط خاص، سهام وقفی قابل معامله است که یکی از آن شرایط از بین رفتن دارایی در صورت عدم معامله یا سقوط قیمت سهام است.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *