رد دستگیری صالحی در قبرس/ لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای رسیدگی به شرایط مسلمانان میانمار

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس از حضور وزیر امور خارجه برای پاسخ به سوالات تعدادی از نمایندگان در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

به گزارش حوزه پارلمان باشگاه خبرنگاران سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در جمع خبرنگاران در تشریح جلسه امروز(سه‌شنبه) این کمیسیون گفت: در جلسه امروز وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال نماینده اردکان گفت که تلاش وزارت امور خارجه در تمامی رفت و آمدها، مذاکرات بهره‌وری از ظرفیت‌های دیپلماتیک است و در زمان حاضر تمام تلاش خود را جهت بهبود روابط با همسایگان و کشورهای حوزه خلیج فارس به کار گرفته‌اند.

 وی در ادامه افزود: در جلسه مذکور وزیر امور خارجه ضمن رد دستگیری خود در قبرس و درخواست جمهوری اسلامی برای ملاقات با وزیر خارجه انگلیس در کابل گفت که این کار القای اطلاعات نادرست علیه سیاست خارجی و هدفمند است.

نقوی حسینی همچنین ادامه داد: سوال دوم از وزیر امور خارجه از طرف مهدی سنایی در مورد سهم ۲۰درصد جمهوری اسلامی ایران از دریای خزر مطرح شد، در این ارتباط وزیر امور خارجه پاسخ گفت که وزارت خارجه دقیقا مطابق مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی عمل کرده و می‌کند و از حق اسمی ایران نخواهد گذاشت تا رژیم حقوقی دریای خزر با همکاری سایر کشورهای همسایه تهیه می‌شود و مورد موافقت آنها قرار گیرد.

 وی با بیان اینکه سوال سوم از سوی یونس اسدی نماینده مشکین‌شهر مطرح شد، تاکید کرد: وزیر خارجه در ارتباط با کشور آذربایجان گفت که ما معتقدیم باید با کمال دقت و توجه پیش برویم تا هماهنگی لازم در همه بخش‌ها به ویژه در موضع‌گیری‌ها صورت پذیرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس با تاکید بر اینکه در جلسه صبح امروز مسائل میانمار با حضور وزیر امور خارجه و کارشناسان و مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط به طور جامع مورد بررسی قرارگرفت، تصریح کرد: فاجعه میانمار و قتل‌عام مسلمانان میانمار حادثه‌ای نیست که به سادگی از آن عبور کرد. مسلمانان میانمار از حقوق اولیه شهروندی برخوردار نیستند. مورد حمله و کشتار واقع شده‌اند و ما موظف هستیم اقدامات جدی را در این ارتباط انجام دهیم.

 سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: جمهوری اسلامی باید به دنبال تشکیل کمیته حقیقت‌یابی از سوی سازمان ملل متحد و مجامع بین‌المللی باشد. این کمیته باید از طریق مجامع بین‌المللی میانمار به عضویت مجامع حقوق بشری و کنوانسیون‌های بین‌المللی حقوق بشری درآید. کمک‌رسانی به مسلمانان میانمار و برگزاری همایش‌های بررسی ابعاد فاجعه از جمله راهکارهای دیگر برای برخورد با فاجعه انسانی میانمار است.

انتهای پیام/س۲


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ