روند صعودی صادرات غیر نفتی و ارتقا تراز و مازاد تجاری کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با روندی که طی هفته های اخیر بوجود آمده به سرعت رشد صادرات غیر نفتی را مثبت کرده و در صورت تداوم تراز و مازاد تجاری کشور را نیز ارتقا می بخشد.

به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید شمس الدین حسینی اظهار داشت: طی ماههای نخست سال جاری، صادرات غیر نفتی به جز کالاهای صنعتی بخش خصوصی و غیر دولتی و آن دسته ای که پایه نفتی نداشتند و به نام سایر کالاها شناخته می شوند کاهش پیدا کرده بود که الحمدالله سیر صعودی خود را از چند هفته پیش آغاز کرده است.

وی خاطر نشان کرد: پتروشیمی و میعانات گازی تحت فشارهای تحریم ها قرار گرفتند که صادرات آنها منفی شد اما الحمدالله هر چه می گذرد این مشکل در حال رفع شدن است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: کاهش صادرات غیر نفتی طی ماههای آغازین سال جاری ۲ رقمی بود که با بهبود وضعیت تا کنون ۴-۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

حسینی اظهار کرد: در عین حال صادرات کالاهای صنعتی بخش خصوصی و غیر دولتی و آن دسته ای که پایه نفتی نداشتند و به نام سایر کالاها شناخته می شوند همواره مثبت بوده که این رشد در ۵ ماهه نخست سال جاری به ۲۴ درصد می رسد.

وی با اشاره به ارتقا تراز و مازاد تجاری گفت: تراز و مازاد تجاری کشور طی سالهای اخیر همواره مثبت بوده اما مازاد تجاری از ابتدایی سال جاری تا تیرماه رو به کاهش بود که این وضعیت با روند بهبودی که از هفته های گذشته آغاز شده در حال ارتقا می باشد.

شایان ذکر است واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در گزارش ماه سپتامبر ۲۰۱۲ خود به افزایش تراز تجاری ایران طی ماههای آینده اذعان کرده بود.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *