ریاست‌ کره شمالی بر نهاد خلع سلاح سازمان ملل و انتقادها به این کشور

همزمان با ریاست دوره‌ای کره شمالی بر کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای سازمان ملل، ده‌ها کشور عمدتاً غربی، «اقدامات بی‌ملاحظه» پیونگ‌یانگ در برنامه‌های تسلیحاتی‌اش را به باد انتقاد گرفتند.

ریاست‌ کره شمالی بر نهاد خلع سلاح سازمان ملل و انتقادها به این کشور

به گزارش ممتاز نیوز، به نقل از آسوشیتدپرس، پس از اینکه سفیر کره شمالی جلسه جدید این نهاد متشکل از ۶۵ کشور را افتتاح کرد، آماندا گوری، سفیر استرالیا بیانیه مشترک ۴۸ کشور به اضافه اتحادیه اروپا را قرائت کرد که در آن نگرانی‌های خود را در مورد توانایی‌ها و فعالیت‌های تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک کره شمالی، خواند.

او گفت اعضای کنفرانسی که به این بیانیه پیوستند، تصمیم گرفته‌اند که ریاست کره شمالی را تحریم نکنند، اما در مورد «اقدامات بی‌ملاحظه‌ای که همچنان به شدت ارزش این نهاد را تضعیف می‌کند، «به شدت نگران» هستند.

او گفت که مشارکت این کشورها نباید به منزله دادن هرگونه “رضایت ضمنی” به اقدامات کره شمالی یا “نقض قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل” تلقی شود.

نماینده فرانسه که به نمایندگی از اتحادیه اروپا صحبت می کرد، گفت که اعضای آن سطح نمایندگی خود را در کنفرانس طی دوره ریاست تقریباً شش هفته‌ای کره شمالی تا اول ژوئیه کاهش خواهند داد. کشورهایی مانند چین، نیجریه، پاکستان و روسیه از کره شمالی حمایت کردند.

در گذشته، کشورهای غربی در مقاطعی از الحاق برخی کشورها خودداری کرده‌اند، مانند زمانی که سوریه چندین سال پیش دچار چرخش شد. ریاست تا حد زیادی یک پست نمادین و اداری است و به طور کلی بر رویه‌های ساختاری تأثیری ندارد.

کره شمالی این پست را از کوبا می‌گیرد.

هان تائه سونگ، سفیر کره شمالی، از کشورهای عضو خواست تا در جهت “صلح و امنیت” تلاش کنند و ابراز تمایل کرد که با همه کشورهای عضو همکاری کنند. او گفت که اظهارات کشورهای غربی «هیچ چیز جدیدی» نیست و چیزی جز «کپی پیست» از انتقادات قبلی آنها درباره رفتار کره شمالی نیست. او اصرار داشت که کشورش حق دفاع از خود را دارد و گفت که هنوز از نظر فنی در جنگ با ایالات متحده است زیرا تنها یک آتش بس، نه یک معاهده صلح، جنگ را در جنگ ۱۹۵۰-۱۹۵۳ کره متوقف کرد.

این کنفرانس در طول چند دهه فعالیت خود به نتایج اندکی دست یافته است و عمدتاً به مکانی برای کشورها تبدیل شده است تا انتقادات خود را از برنامه های تسلیحاتی دیگران ابراز کنند یا از برنامه های خود دفاع کنند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ