زمان اجرای توافق هسته ای «ژنو»

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز:

۲۰ ژانویه پیش از این و در پی برگزاری مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در تاریخ ۳۰ دسامبر (۹ دی ماه) در ژنو نیز اعلام شد.

در پی توافق صورت گرفته در مذاکرات اخیر هلگا اشمید ،معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان تاریخ مورد توافق برای اجرای برنامه اقدام مشترک ۲۰ ژانویه ( ۳۰ دی ماه ) در نظر گرفته شده است .

بر اساس این گزارش ۲۰ ژانویه پیش از این و در پی برگزاری مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ در تاریخ ۳۰ دسامبر (۹ دی ماه) در ژنو نیز اعلام شد  اما تیم مذاکره کننده ایران در آن زمان ضمن تأیید این تاریخ به عنوان توافق اولیه برای اجرای تفاهم ، تصمیم نهایی در مورد آن را منوط به تفاهم بر سر چند مورد اختلافی بین دو طرف کردند که قرار بود در مذاکرات پنجشنبه و جمعه بین هلگا اشمید و عباس عراقچی مورد بررسی قرار گیرد .

حمید بعیدی نژاد، رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از مذاکرات کارشناسی ۳۰ دسامبر در گفتگو با خبرنگار مهر،درباره زمان شروع اجرای توافق اقدام مشترک ژنو که از سوی منابع غربی ۲۰ ژانویه اعلام شده است ، گفت: در مورد تاریخ ۲۰ ژانویه به شکل مبنایی مشکلی وجود ندارد و از جهت کارشناسی این تاریخ مورد توافق قرار گرفته است .

وی با اشاره به اینکه چند مورد سیاسی اختلافی بین طرفین وجود دارد، اظهار داشت: این چند مورد سیاسی که باقی مانده است باید در ملاقات آقای عراقچی و خانم اشمید حل شود و این موضوعات دیگر کارشناسی نیست .

بعیدی نژاد خاطرنشان کرد: تفاهم اولیه برروی تاریخ آغاز اجرای توافق صورت گرفته است و در صورتی که موضوعات سیاسی مورد اختلاف نیز بین خانم اشمید و آقای عراقچی حل شود، تاریخ ۲۰ ژانویه به عنوان زمان شروع توافق تاریخ مورد توافق طرفین خواهد بود.

اما در پی مذاکرات روزهای ۵ شنبه و جمعه نیز سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: یک تاریخ پیشنهادی مورد توافق قرار گرفته که الان نمی توانم زمان آن را عنوان کنم اما در صورت توافق در آن تاریخ اجرای برنامه اقدام مشترک آغاز می شود.

خبرنگار ما کسب اطلاع کرد در صورت رفع اختلافات و پذیرش راه حل های پیشنهاد شده در مذاکرات عراقچی و اشمید از سوی پایتخت ها ظرف چند روز آینده ،زمان  اجرای توافق برنامه اقدام مشترک تاریخ ۲۰ ژانویه خواهد بود.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *