سونامی سرطان در راه ایران

۳۰م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

به گزارش ممتازنیوز به نقل از فارس، فرهاد سمیعی در همایش سرطان و پیشگیری که امروز در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد افزود: سرطان مفهوم آزار‌دهنده‌ای در زندگی انسان‌ها است و آمارهای مستند تاریخی از وجود این بیماری از قبل‌های دور حکایت دارد.

وی ادامه داد: قدیمی‌ترین مستند در جوامع انسانی مربوط به کشف یک تومور توسط فیلسوف چینی در سال ۲۶۵۰ قبل از میلاد است و بعدها به صورت شناسایی انواع تومور‌ها توسط ابن‌سینا معرفی شده است.

دبیر علمی این همایش افزود: سیر فزاینده سرطان و ثبت دقیق آن نشان می‌دهد که میزان بروز سرطان با ثبت موارد آن شدید‌تر شده است. در ثبت سرطان در ۱۰۰ سال قبل با مدرن‌شدن جوامع انسانی بیش از ۲۰۰ نوع تعریف شده است.

سمیعی تصریح کرد: طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۳ میلیون نفر به سرطان مبتلا می باشند و ۸ میلیون مرگ و میز ثبت شده که ۶۰ درصد آنها در کشورهای کمتر توسعه یافته شناسایی شده است.

وی افزود: در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی می‌شود که میزان ابتلا به ۱۵ میلیون نفر افزایش یابد و میزان مرگ و میر ۱۰ میلیون شود. همچنین مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه به ۷۰ درصد افزایش یابد.

وی اظهار کرد: هر چه کشورهای پیشرفته با توجه به توسعه سبک زندگی سالم میزان نسبی سرطان را کنترل کرده‌اند اما درصد بروز سرطان به کشورهای کمتر توسعه منتقل شده است.

دبیر علمی همایش سرطان و پیشگیری گفت: با وجود اینکه سازمان بهداشت جهانی در برنامه کنترل جامع سرطان که در سال ۲۰۰۲ تصویب شد و سران حکومتی و اعضاء سازمان بین‌المللی را ملزم به اجرای این برنامه کرد متأسفانه تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام نشده است.

سمیعی افزود: علی رغم تلاشهای بسیاری که توسط وزارت بهداشت و تخصص های مختلف در زمینه کنترل سرطان انجام شده اما اتحاد رفتار و اجماع نظر در مورد پیشگیری از سرطان به صورت عینی و عملیاتی ارائه نشده است.

وی گفت: طبق نتایج WHO در مورد مصادیق کنترل سرطان در دراز‌مدت نشان داده شده که با صرفه‌‌ترین روش پیشگیری است.

دبیر علمی همایش گفت: ۳۵ تا ۴۰ درصد سرطان‌ها در سبک زندگی قابل کنترل است که کاهش آلودگی هوا، تغذیه مناسب و مراقبت‌های محیطی و پایه‌ای نمونه‌ آن است.

وی بر مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح برای عینیت بخشیدن به این مصادیق تأکید کرد و گفت: در زمینه پیشگیری نیازمند همکاری سازمان‌های دولتی و خصوصی، دانشگاه‌ها، شهرداری، هواشناسی، محیط زیست و … هستیم تا از این طریق عزم ملی برای یافتن راه‌حل‌های مؤثر و عملیاتی ایجاد شود.

سمیعی با اخطار نسبت به اینکه سونامی سرطان در راه است گفت: افزایش سرطان در ایران به دو سبب صنعتی شدن و تغییرات هرم جمعیتی بوده است به طوری که بعد از انقلاب کشور ما جوان‌تر شد و طبق آمار جهانی که تشدید موارد سرطان را تا سال ۲۰۲۰ به صورت افزایش ۱۶ درصدی پیش‌بینی می‌کند در ایران به بیش از ۲۰ درصد خواهد رسید.

باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ