شالازیون چیست؟و چگونه درمان می شود؟

واژه شالازیون از یک کلمه یونانی به معنی تورم کوچک گرفته شده است.
شالازیون، تورمی کیستی در پلک میباشد که در اثر التهاب مزمن یکی از غده-های کوچک تولیدکننده چربی (غدد میبومین) که در پلک-های بالا و پایین قرار دارند به وجود می آید.

گل‌مژه چیست؟
شالازیون گاهی با گل مژه که آن هم تورمی در پلک است، اشتباه گرفته می شود. گل مژه عفونت التهابی حاد فولیکول مژه است که تورم قرمزرنگی را در نزدیکی لبه پلک ایجاد می‌کند. گل مژه به طور معمول طی حدود یک هفته بهبود می یابد.

شالازیون معمولاً یک واکنش التهابی در برابر ترشحات چربی به‌دام افتاده میباشد و باکتری در ایجاد آن نقشی ندارد, هرچند ممکن است شالازیون به طور ثانویه دچار عفونت باکتریایی بشود. شالازیون در مقایسه با گل‌مژه، دورتر از لبه پلک روی می دهد (گرچه می توان تورم تدریجی را در نزدیکی لبه پلک حس کرد) و نوک آن بیش تر به سمت داخل یا به طرف بینی است. شالازیون گاهی می تواند باعث تورم ناگهانی کامل پلک گردد.

 


شالازیون چگونه درمان می شود؟
شالازیون کوچک و بدون علامت ممکن است خودبه خود برطرف شود اما معمولاً بدون درمان از بین نمی رود. اگر شالازیون بزرگ باشد ممکن است با مختل کردن شکل چشم و ایجاد آستیگماتیسم، باعث تاری دید شود. شالازیون ممکن است با یکی یا ترکیبی از روش های زیر درمان گردد:

قطره آنتی بیوتیک و قطره یا تزریق استرویید

کمپرس گرم: کمپرس گرم ممکن است به شیوه های گوناگون به کار گرفته شود. ساده‌ترین روش, قرار دادن پارچه حوله ای تمیز و خیس شده با آب گرم بر روی پلک بسته، به مدت ۱۰-۵ دقیقه، ۴-۳ بار در روز می‌باشد. برای دست‌یابی به حرارت کافی، پارچه حوله‌ای را چندین بار با آب گرم خیس کنید.

ماساژ یا فشار دادن ترشحات غده ای

جراحی : عمل جراحی شالازیون جهت خارج کردن ترشحات، معمولاً از پشت پلک انجام می‌شود

 

 

شالازیون معمولاً به درمان خوب جواب می‌دهد اما برخی مستعد تشکیل دوباره شـالازیون هستند که در این افراد باید علت آن برطرف گردد. از آن‌جا که عمل جراحی مکرر شالازیــون می‌تواند سبب اختلالات اشک و مضرات دیگر شود، ادامه درمان ضروری است. چنانچه شالازیون چندین بار در یک ناحیه ایجاد شود، چشم‌‌پزشک ممکن است برای بررسی از نظر مشکلات جدی تر، اقدام به نمونه برداری (بیوپسی) نماید.

 

بیتوته

منبع:lod.ir

تا این لحظه ۴نظر ثبت شده
 1. محمدباقر گفت:

  درمان شالازیون
  با سلام من حدود ۱ سال بود که شالازیون شدید داشتم یعنی روی پلکهای چشمم حدود ۶ تا غدده ی کوچک بود که خیلی روی ظاهرم تاثیر گذاشت.
  من چون شوره ی سر شدید داشتم از شامپوی اویدرم ضد شوره استفاده می کردم و هر وقت حمام می رفتم کل سرو صورتمو با اون میشستم …. حالا از زمانی که میرم حمام عینک شنا به چشمم میزنم تا شامپو به چشمم نخورد … از وقتی عینک زدم از دو روز بعد احساس کردم التهاب چشمم خوابیده و الان که دارم با شما صحبت می کنم چشمم تقریبا به روز اول برگشته
  نکته ی مهم : شامپو های ضد شوره و موادی که صورتتان می مالید باعث شالازیون می شود

  • ف گفت:

   سلام
   دوست عزیز میشه آدرس ایمیلتونو بدید
   برای شالازیون به کمک احتیاج دارم خیلی ناراحتم
   ممنون

  • ف گفت:

   سلام
   دوست عزیز میشه آدرس ایمیلتونو بدید
   برای شالازیون به کمک احتیاج دارم خیلی ناراحتم
   ممنون

 2. mary گفت:

  سلام عرض می‌کنم ، من هم حدود یک سال است چشمم شالازیون زده اما خیلی بزرگ و حاد نیست ولی همین شالازیون باعث شده اندازه‌ی دو چشمم تغییر کند.من از عمل کردنش هم واقعاً می‌ترسم، راه دیگری واسه درمانش وجود نداره؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *