شما هم دچار خشکی دهان میباشید؟

پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز:درمان خشکی دهان اهمیت بسیار بسیاری دارد زیرا دهان خشک سبب می‌شود که فرد
توانایی احساس عطرها، طعم ها و بوهای خوش را در دوره ای از زندگی که در آن
احتمال سوءتغذیه بسیار بسیار است، از دست بدهد.

۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۱٫jpgبزاق چه نقشی دارد ؟
خشکی دهان در زمانی ایجاد می گردد که دهان مقدار کمی بزاق ترشح می کند و یا اصلا بزاق ترشح نمی شود .کمبود بزاق بیشتر از داشتن احساس تشنگی آزاردهنده است . بزاق به شما کمک می کند که مزه غذا و نوشیدنی هایی را که می خورید را تشخیص دهید ، هم چنین بزاق در هضم غذا نقش دارد .بزاق از پوسیدگی دندان هم جلوگیری می کند .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۲٫jpgخشکی دهان به همراه خشکی پوست
کمبود بزاق در اطراف دهان سبب می گردد که پوست اطراف دهان خشک و سخت شود . لب ها ترک می خورد و اطراف دهان هم ممکن است زخم شود ، زبان هم احساس خشکی می کند .
خوردن غذا و صحبت کردن هم ممکن است با سختی همراه باشد .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۳٫jpgخشکی دهان و گرفتگی
با خشکی دهان احساس نا خوشایندی به فرد دست می دهد .خشک دهان می تواند بر روی تفس اثر گذار باشد .اگر شما از رژ لب استفاده کنید ، ممکن است به سبب خشکی دهان و کمبود بزاق ، رنگ رژ بر روی دندان باقی بماند .خشکی دهان می تواند سبب گرفتگی صدا هم شود .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۴٫jpgمصرف بعضی داروها می تواند سبب خشکی دهان شود
بیش از ۴۰۰ نوع از انواع داروها می تواند سبب خشکی دهان شود. در حقیقت خشکی دهان می تواند از عوارض جانبی مصرف این داروها باشد.
بسیاری از داروهایی سرماخوردگی، آلرژی ، فشار خون و داروهای روان ، داروهای شیمی درمانی و .. می تواند سبب خشکی دهان شود .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۵٫jpgآسیب دیدگی اعصاب می تواند سبب بروز خشکی دهان شود
خشکی دهان می تواند در اثر آسیب دیدگی اعصاب سر و یا گردن بوجود بیاید .سلول های عصبی خاصی پیام های عصبی را از سمت مغز به سمت سلول های ترشح کننده بزاق انتقال می دهند .اگر این اعصاب آسیب ببینند سلول های ترشح کننده بزاق نمی توانند بزاق ترشح کنند .بدون ترشح بزاق قادر به تشخیص مزه و طعم غذا نخواهیم بود .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۶٫jpgدیگر دلایل خشکی دهان
ممکن است بعضی از بیماری های جسمی سبب بروز خشکی دهان شود
یکی از بیماری های نقص سیستم ایمنی وجود دارد که گلبول های سفید بدن یه سلولهای ترشح کننده بزاق و اشک حمله می کنند ، که این بیماری سبب خشکی دهان و خشکی چشم می گردد .خشکی دهان در بیماری دیابت و ایدز هم دیده می گردد .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۷٫jpgسیگار کشیدن می تواند سبب خشکی دهان شود
علت های بسیاری برای ترک سیگار وجود دارد ، یکی از آن دلایل خشکی دهان است .کشیدن سیگار ، قلیون ، پیپ می تواند سبب افزایش خشکی دهان شود .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۸٫jpgمراقبت از دندان ها برای جلوگیری از خشکی دهان
کمبود بزاق برای سلامت دندان ها مضر است .در صورتی که به خشکی دهان مبتلا میباشید باید دندان هایتان را مدام توسط دندانپزشک چک کنید .مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای حذف مواد غذایی و باکتری ها از بین دندان ها مفید است .در طول روز باید دندان های خود را با آب بعد از خوردن غذا بشویید .
۶۳۵۱۷۳۶۹۵۸۶۴۵۳۵۲۲۳_۹٫jpgمصرف مدام آب برای جلوگیری از خشکی دهان
در طول روز باید به صورت مداوم آب بخورید تا دهانتان مرطوب باقی بماند .نوشیدن شیر و آب و غذا به مرطوب ماندن محیط دهان کمک می کند .

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *