صادرات فرش دستباف ایرانی کاهش یافت

جام جم آنلاین: صادرات فرش دستباف ایران در پنج ماه نخست با کاهش بیش از ۷۳ درصدی مواجه شد.

براساس آمار گمرک ایران در پنج ماه نخست سال جاری بالغ بر ۱۴۶٫۹ میلیون دلار فرش و سایر کفپوشهای نسجی از پشم یا از موی نرم حیوان، گره‌باف از کشور صادر شد که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش ۷۳٫۷ درصدی را نشان می دهد. وزن فرش دستباف صادراتی ایران نیز با افت ۷۴٫۷ درصدی به حدود ۱۷۴۳ تن رسید.

کاهش ۷۳ درصدی صادرات فرش دستباف ایران در پنج ماهه امسال در حالی رقم خورده که در همین مدت صادرات محصولات نساجی، پوشاک، چرم و کفش کشور به گفته مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت ۴۵ درصد افزایش یافت.

در همین حال زلزله اخیر در استان آذربایجان شرقی و تخریب تعدادی از واحدهای تولید فرش دستباف در این منطقه باعث بروز نگرانیهایی در مورد کاهش تولید این محصول در کشور شده است.

صادارات فرش دستباف ایران در سال ۱۳۹۰ با رشد کمتر از یک درصدی به بیش از ۵۶۰ میلیون دلار رسیده بود. ایران در سال گذشته فرش دستباف خود را به بیش از ۸۰ کشور جهان صادر کرد.

بیشترین حجم صادرات فرش دستباف ایران در سال گذشته مربوط به کشور آلمان به میزان ۱۰۷٫۹ میلیون دلار بود. امارات با ۱۰۲ میلیون دلار صادرات در رتبه دوم قرار گرفت. ایتالیا نیز با ارزش صادرات ۲۹٫۹ میلیون دلاری رده سوم را به خود اختصاص داد. همچنین در سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ هزار دلار فرش دستباف ایران به آمریکا صادر شد.

فرش دستباف در سال ۱۳۸۹ یکی از ۱۰ محصول نخست صادراتی ایران بود که در سال گذشته این رتبه به سیزدهم کاهش یافت.

پیشتر “اسماعیل چمنی” رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف، پیش‌بینی کرده بود که صادرات فرش دستباف تا پایان امسال به یک میلیارد دلار خواهد رسید. با این وجود “مهدی کاتب”  قائم‌مقام مرکز ملی فرش ایران، تحقق این هدف را مستلزم تامین اعتبار ۳۰ میلیون دلاری بودجه برای تبلیغات خارجی و اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی برای تبلیغات داخلی دانسته است.(ایسنا)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *