عوارض صادراتی کالاهای صنایع معدنی لغو شد

به دنبال آنکه ابتدای هفته جاری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد گمرکات کشور همچنان نسبت به اخذ عوارض صادراتی پلکانی در حوزه صنایع معدنی اقدام می‌کنند و این اقدام را غیرقانونی خواند، گمرک جمهوری اسلامی ایران، رسما لغو عوارض صادراتی را به کلیه واحدهای ستادی و گمرکات اجرایی ابلاغ کرد.

عوارض صادراتی کالاهای صنایع معدنی لغو شد

به گزارش ممتاز نیوز، سیف‌الله امیری شنبه هفته جاری (۷ خردادماه) در نامه‌ای خطاب به سعید عباسپور (مدیرکل دفتر صادرات و واردات)، تاکید کرده است که مصوبه ستاد تنظیم بازار دولت در دریافت عوارض صادراتی پلکانی تا پایان اردیبهشت ماه اعتبار داشته و مصوبه‌ای مبنی بر تمدید آن ابلاغ نشده است؛ لذا هرگونه اقدام گمرک در خصوص اخذ عوارض صادراتی بعد از یکم خرداد ماه فاقد سند قانونی است. علیرغم این موضوع اما گمرکات هنوز نسبت به اخذ عوارض اقدام می‌کنند که خلاف مصوبه است.

به دنبال این موضوع، علی اکبر شامانی- مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران- در نامه‌ای به کلیه واحدهای ستادی و گمرکات اجرایی اعلام کرده است که مهلت موضوع اخذ عوارض صادراتی پلکانی از مواد معدنی و کالاهای صنایع معدنی، محصولات پتروشیمی و کشاورزی به پایان رسیده و هرگونه اخذ عوارض خلاف مصوبه تنظیم بازار است.

شایان ذکر است که اخذ عوارض صارداتی از مواداولیه معدنی و صنایع معدنی با انتقاد بسیار فعالان معدنی همراه شده بود؛ بر این اساس وزارت صمت طی دو مرحله اقدام به اصلاح و حذف عوارض صادراتی برخی مواد و محصولات معدنی کرده بود.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *