عینکی شدن نیمی از جهانیان بدلیل خیره شدن به صفحات نمایش در آینده‌ای نزدیک

پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰، حدود نیمی از جمعیت جهان بدلیل خیره شدن به صفحه نمایش به نزدیک‌بینی دچار شوند.

عینکی شدن نیمی از جهانیان بدلیل خیره شدن به صفحات نمایش در آینده‌ای نزدیک

به گزارش ممتاز نیوز، بر کسی پوشیده نیست که ساعت‌ها خیره شدن به صفحه نمایش می‌تواند برای سلامتی خطرات متعددی به وجود آورد؛ به خصوص که پای بینایی در میان باشد.

اما مطالعه جدیدی نشان داده است که خیره شدن بسیار طولانی به صفحه نمایش ممکن است جدی‌تر از آن باشد که پیش‌تر پیش‌بینی شده بود.

تحقیقی که در مجله الکترونیکی «لنست» (The Lancet Digital Health) چاپ شده است، نشان می‌دهد که طولانی شدن زمان نگاه کردن به تلفن یا تبلت با بالا رفتن ۳۰ درصدی خطر نزدیک‌بینی در ارتباط است.

وقتی به این زمان، استفاده از کامپیوتر را هم اضافه کنیم، احتمال خطر تقریبا تا ۸۰ درصد افزایش می‌یابد که به گفته نویسندگان این تحقیق، در این صورت ممکن است به معنای آن باشد که تا سال ۲۰۵۰، پنج میلیارد نفر (تقریبا نیمی از جمعیت جهان) نزدیک‌بین شوند.

محققان برای جمع‌آوری یافته‌های خود بیش از سه هزار مورد را که تماشای صفحه نمایش و اثرش بر بینایی را تحلیل کرده‌ بود، بررسی کردند.

این تحقیق را متخصصان بینایی در دانشگاه آنگلیا راسکین، موسسه تحقیقات چشم سنگاپور و مرکز تحقیقات چشم استرالیا انجام دادند.

نویسنده این تحقیق، پروفسور راپرت بورن از دانشگاه آنگلیا راسکین، گفت: «پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰، حدود نیمی از جمعیت جهان به «میوپ» (نزدیک‌بینی) دچار شوند که این موضوع مهمی در امر سلامتی است و به سرعت در حال افزایش است. با این حال، تحقیق ما در این باره بسیار جامع است و نشان می‌دهد میان مدت تماشای صفحه نمایش و میوپ در جوانان ارتباط بالقوه‌ای وجود دارد.»

او در ادامه توضیح داد که این مسئله احتمالا در طول همه‌گیری تشدید شده است چون تعداد زیادی از افراد به خصوص کودکان، ناچار به زندگی آنلاین روی آورده‌اند.

او گفت: «این تحقیق زمانی صورت می‌گیرد که بچه‌های ما به دلیل بسته شدن مدرسه بیش از پیش برای مدت طولانی از صفحه نمایش استفاده می‌کنند و واضح است که باید تحقیقاتی فوری انجام شود تا بیشتر بفهمیم که قرار گرفتن در معرض ابزار الکترونیکی (دیجیتال) چطور بر چشم و بینایی ما تاثیر می‌گذارد.»

«همچنین می‌دانیم که مردم مدت زمان تماشای صفحه را دست‌کم می‌گیرند؛ از این رو مطالعات آینده باید از ابزارهای واقعی برای دریافت این اطلاعات استفاده کند.»

«ان‌اچ‌اس» (خدمات بهداشت همگانی بریتانیا) نزدیک‌بینی یا میوپ را یک بیماری شایع چشم می‌داند که باعث می‌شود فرد اشیای دور را تار ببیند ولی در دیدن اشیای نزدیک مشکلی نداشته باشد.

به نظر می‌رسد تقریبا یک سوم افراد در بریتانیا به این مشکل دچار باشند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *