فروش طلای ایرانی به اسم ایتالیایی

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بینا: با وجود آن‌که واردات طلای ساخته شده به کشور ممنوع است اما در سطح شهر بعضی طلا فروشان به مشتریان خود اعلام می کنند که طلای مورد نظر ایتالیایی است.

کشورها بنا بر سیاست های اقتصادی خود واردات و صادرات بعضی کالاها یا محصول ساخته شده آن‌ها را ممنوع اعلام می‌کنند. برای نمونه واردات طلای ساخته شده به ایران ممنوع و این درحالی است که واردات شمش طلا به صورت قانونی و زیر نظر بانک مرکزی بدون مانع است. ضمن این‌که واردات طلای ساخته شده که توسط مسافر برای رفع نیاز شخصی خریداری شده است نیز بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بنابر قوانین فعلی تجارت بین المللی ایران واردات طلا به صورت ساخته شده در حجم بالا ممنوع است. البته این ممنوعیت از چند سال پیش اعمال شده و پیش از آن در بازار تهران خرید طلای وارداتی به‌ویژه طلای ایتالیایی در بین خانم‌ها رایج بود.

در کنار طلای ایتالیایی، طلای هندی و طلای بحرینی نیز از محبوبیت خاصی برخوردارند. طلای ایتالیایی یا به طور کلی طلای وارداتی از کیفیت تولید بالایی بهره‌مند بوده به طوری که در موقع استفاده به خاطر تیزی لبه آن آسیبی به بدن وارد نمی‌شود و از طرح‌های به روزتری در تولید آن استفاده شده است. نکته قابل توجه در طلاهای ایتالیایی تمیز بودن تولید است که عامل بسیار تاثیرگذاری در خرید مصرف کنندگان است.

با وجود آن‌که واردات طلای ساخته شده به کشور ممنوع است اما در سطح شهر بعضی طلا فروشان به مشتریان خود اعلام می کنند که طلای مورد نظر ایتالیایی است.

در همین زمینه یک مشتری بازار طلا می‌گوید: یک نمونه طلا در یکی از مغازه‌های سطح شهر تهران را پسندیدم که در لحظه صدور فاکتور، فروشنده اعلام کرد طلا ایتالیایی است.

وی ادامه داد: قیمت هر گرم طلا در روز خرید ۹۲ هزار تومان بود که قیمت این نوع طلا به سبب ایتالیایی بودن آن گرمی ۱۴۰ هزار تومان محاسبه شد. فروشنده همچنین اعلام کرد که قیمت نمونه ایرانی این محصول گرمی ۱۲۰هزار تومان است.

در همین رابطه رییس اتحادیه طلا و جواهر کشوری با اشاره به ممنوعیت واردات طلای ساخته شده بیان کرد: در ایران طلای ایتالیایی برای فروش وجود ندارد و طلای ساخت ایران که بسیار تمیز ساخته شده باشد، در اصطلاح ایتالیایی نامیده می گردد.

محمد کشتی آرای با بیان این‌که در ایران مصنوعات طلای ایتالیایی برای فروش وجود ندارد و فروش طلای ساخته شده وارداتی ممنوع است اظهار کرد: مشتریان با دیدن لوگوهای حک شده در داخل مصنوعات طلا می توانند ایرانی بودن طلا را متوجه شوند.

او تصریح کرد: طلایی که لوگو داخل آن ثبت نشده باشد در کارگاه های به تایید رسیده اتحادیه طلا و جواهر تولید نشده است.

معاون سازمان ملی استاندارد ایران نیز با تایید این موضوع با اشاره به اینکه بعضی فروشندگان سودجو مصنوعات طلای تولید داخل را به اسم مصنوعات خارجی در بازار می فروشند، گفت: طرح شناسنامه‌دار کردن مصنوعات طلا هم اکنون به صورت آزمایشی در حال اجرا بوده و در صورت موفقیت آن به صورت سراسری در کشور اجرا خواهد شد.

بهادر کاظمی اظهار کرد: در حال حاضر بعضی مصنوعات طلا به صورت قاچاق وارد شده و در بازار فروخته می شوند که این کار تخلف بوده و در صورت ملاحظه حتما با فروشنده آن مصنوع برخورد می گردد.

وی افزود: در عین حال بعضی فروشندگان مصنوعات طلا با هدف سودجویی و دریافت کارمزد بیشتر بعضی مصنوعات طلای تولید داخل را به سبب کیفیت بالایی که دارند به اسم مصنوع ایتالیایی به مردم می فروشند.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *