فعالیت پایگاه‌های سنجش سلامت از اول تیر آغاز می‌شود

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه فرایند نوبت گیری سنجش سلامت نوآموزان در مدارس از امروز آغاز می‌شود گفت: پایگاه‌های سنجش از اول تیرماه فعال خواهند بود و مردم می توانند مراجعه کنند.

فعالیت پایگاه‌های سنجش سلامت از اول تیر آغاز می‌شود

به گزارش ممتاز نیوز، حمید طریفی حسینی در نشستی خبری که در حاشیه مراسم افتتاح طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستان که در دبستان دخترانه رازی منطقه ۳ آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد گفت: سنجش سلامت از سال ۷۳ آغاز شده و نرخ پوشش آن به ۹۹.۵ درصد رسیده است.

وی افزود: سال گذشته یک میلیون و ۶۷۰ هزار نوآموز را تحت پوشش قرار دادیم که ۱۵۰ هزار نفر پیش دبستانی بودند که طبیعتا دیگر نیاز نیست امسال در برنامه سنجش شرکت کنند. البته به علت شرایط کرونایی افت ۳۰ درصدی در این گروه داشتیم که انتظار می رود امسال استقبال بیشتر باشد. هدف ما کاهش سن سنجش سلامت است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینکه انجام سنجش سلامت در سنین پایین‌تر به ما کمک می کند که بتوانیم مداخلات بهنگام تری را در سنین طلایی رشد کودک انجام دهیم عنوان کرد: پایگاه‌های سنجش تا پایان شهریور فعال هستند و سنجش سلامت و جهش تحصیلی را انجام می دهند.

حسینی افزود: فرایند سنجش جهش تحصیلی از ۳۱ خرداد تا ۲۰ مرداد خواهد بود. سال گذشته ۱۰هزار نفر متقاضی جهش بودند که از این تعداد ۳۰ درصد حائز شرایط شدند که از مرحله اولیه گذر کرده و وارد مراحل تخصصی سنجش هوش شوند.

به گفته وی، سنجش سلامت برای پنج درصد دانش آموزان مناطق محروم رایگان، برای ۱۰ درصد نیم بها و برای تمام دانش آموزان عشایری رایگان است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره پارامترهای سنجش گفت: همان آیتم های قبلی را داریم؛ غربالگری بینایی، شنوایی، بیماری های پوست و مو، بهداشت دهان و دندان و آمادگی تحصیلی و هوشی و غربالگری تخصصی اوتیسم از این جمله است. آمادگی تحصیلی بخش های مختلفی داردکه شایستگی‌های حرکتی هم جزو آن است و بخشی از متغیرهای آزمون اختلالات یادگیری را هم می‌توانیم ردیابی کنیم.
حسینی ادامه داد: فرایند سنجش امروز به صورت نمادین افتتاح شد. ارجاع به پایگاهها و ثبت نام توسط مدیران آغاز شد و سامانه نوبت دهی ما از امروز برای مدیران مدارس فعال است. از اول تیر ماه تمام پایگاه‌های ما فعال خواهند بود و مردم می‌توانند مراجعه کنند. از والدین می‌خواهیم که در همان روزهای ابتدایی به مدارس مراجعه کنند و این کار را به موقع انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه برآورد ما این است که حدود ۳۰۰ هزار پیش دبستانی امسال سنجش را انجام دهند عنوان کرد: هرچه این آمار بیشتر باشد با توجه به رویکردی که در پیشگیری و مداخلات بهنگام داریم برای ما بهتر است. آمار کلاس اولی ها سال قبل یک میلیون و ۵۵۰ هزار بود و ۱۵۰ هزار نفر هم پیش دبستانی بودند. برآورد ما برای سنجش کلاس اولی ها، حدود سال گذشته است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *