قاچاق علف با پوشش نوشابه‌

در شرایطی که واحدهای مرغداری و دامداری کشور برای تامین نیاز محصولات لبنی و پروتئینی با بحران کمبود خوراک دام و طیور و گرانی آن مواجه هستند؛ از صادرات علوفه ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس آن هم با پوشش نوشابه‌ای خبر می‌رسد.

سعید سلطانی سروستانی ـ مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ـ با اعلام این خبر  گفت: در حالی که مازاد تولید علوفه‌ داخلی نداریم، یونجه، ذرت علوفه‌ای و کاه به کشور‌های حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود.

به گفته وی با افزایش نرخ دلار صادرات این محصولات انگیزه‌ای ایجاد کرده و از سوی دیگر این کشور‌ها بهای مناسبی بابت کالای ایرانی می‌پردازند.

سلطانی تصریح کرد: علوفه‌ تولید داخلی با پوشش نوشابه و به اسم نوشابه به کشور‌های همسایه قاچاق می‌شود؛ به‌طوری که در انتهای ماشین‌های کانتینری علوفه چیده و در پوشش جلویی آن نوشابه قرار می‌گیرد.

** احتکار جو داخلی در انبارها و افزایش ۱۰ درصدی قیمت

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران با تاکید بر ادامه‌ کمبود علوفه برای دامداران و بالا‌بودن قیمت آن اظهار کرد: جو با ۱۰ درصد افزایش از کیلویی ۴۸۰ تومان به ۵۳۰ تومان افزایش یافته است.

سلطانی افزود: در شرایط فعلی که واردات کاهش یافته، جو داخلی نیز در انبار‌ها ذخیره می‌شود و عده‌ای فرصت‌طلب آن را احتکار می‌کنند که باعث افزایش قیمت این نهاده شده است.

به گفته وی دامداران سالانه ۱۹ میلیون تن علوفه نیاز دارند که هفت میلیون تن آن باید از طریق واردات تامین شود.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران با اشاره به اینکه علوفه دام شامل ۱۴ قلم کالاست، گفت: خوراک دام شامل سبوس، کنجاله سویا، گندم دامی، ذرت، کاه، کلش، یونجه، جو و سایر کنجاله‌‌ها هم‌چون کلزا و … می‌شود که سالانه باید بیش از سه میلیون تن کنجاله سویا و ۲٫۵ میلیون تن ذرت وارد کشور شود.

/۳۱۳۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ