قلیان به اندازه سیگار خطرناک است

محققان ایرانی دریافتند: استفاده از قلیان به اندازه مصرف سیگار برای ریه‌ها خطرناک است.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا،‌ تحقیقات جدید محققان ایرانی نشان داد: استفاده از قلیان یا بُنگ (پیپ مخصوص کشیدن ماری جوانا) به اندازه مصرف سیگار برای ریه ها مضر است.
 
محققان ایرانی تاثیرات مشابهی را روی عملکرد ریه‌ها و علائم تنفسی افرادی که قلیان می‌کشند و افرادی سیگاریی که به شدت دود سیگار را وارد ریه های خود می‌کنند مشاهده کردند. این علائم شامل خس خس سینه، سرفه و تنگی قفسه سینه می‌شدند.
 
نتیجه این تحقیقات که در مقاله آگوست مجله Respirology به چاپ رسید این عقیده را که قلیان به دلیل داشتن لوله های آب مواد سمی تنباکو را فیلتر می‌کند به چالش می‌کشاند.
 
محمد حسین بسک آبادی عضو دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکارانش در یک گزارش خبری گفتند: یافته‌های ما نشان می‌دهد که قلیان کشیدن تاثیرات بسیار مخربی بر کارکرد ریه‌ها دارد که دقیقاً مشابه همان تاثیراتی است که دود سیگار بر ریه‌ها بر جای می‌گذارد.
 
محققان عملکرد ریه را در ۳ گروه از افراد مصرف کننده دخانیات و یک گروه از افراد غیرسیگاری با هم مقایسه کردند: گروه اول: ۵۷ نفر که قلیان می کشیدند. گروه دوم:  ۳۰ فرد سیگاری که به شدت دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کردند. گروه سوم: ۵۱ فرد سیگاری که به اندازه معمولی دود سیگار را استنشاق می‌کردند. گروه آخر: ۴۴ فرد غیرسیگاری.
 
۲۳ درصد از افرادی که قلیان می‌کشیدند، ۳۰ درصد از افراد سیگاری که به شدت دود سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کردند و ۲۲ درصد از افراد گروه سوم دچار خس خس سینه بودند.
 
تقریباً ۳۷ درصد از افرادی که قلیان می‌کشیدند، ۴۰ درصد از افراد گروه دوم و حدود ۲۹ درصد از گروه سوم به تنگی قفسه سینه دچار بودند. ۲۱ درصد از افراد گروه اول، حدود ۳۷ درصد از افراد گروه دوم و تقریباً ۲۰ درصد از افراد گروه سوم مرتب سرفه می کردند.
 
افراد غیرسیگاری بسیار کمتر به این علائم دچار بودند. تقریباً ۹ درصد به خس خس سینه، ۱۳ درصد به تنگی قفسه سینه و ۷ درصد به سرفه دچار بودند.
 
لوله‌های آب که اغلب توسط جوانان برای استفاده از تنباکوی طعم‌دار استفاده می‌شوند، موجب می‌شوند تا دود قبل از استنشاق از آب عبور کند و خنک شود.
 
واژه قلیان معمولاً به یک وسیله چند شاخه‌ای گفته می‌شود که امکان مصرف همزمان را برای چند نفر فراهم می‌کند. تعداد مغازه های قلیان کشی در آمریکا به خصوص در محلهای نزدیک به دانشگاهها رو به افزایش است.


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *