کشفی خیره کننده در علم ژنتیک

۳۰م دیماه ،

محققان علوم ژنتیک توانستند با تبدیل فایل های صفر و یکی رایانه به کدهای چهار حرفی DNA انسان، گم بزرگی را در جهت ذخیره سازی در داخل ژن انسانها بردارند.

ممتازنیوز:  این کشف که از آن بانام نقطه عطفی در تاریخ علم ژنتیک نام برده می شود از آن قرار می باشد که داده های صفر و یکی رایانه ها با تبدیل به رمزهای چهار گانه DNA انسان که متشکل از حروف A،T،C و G است می توانند در ژن انسانها ذخیره شوند.

کشف فوق توسط گروه بیوانفورماتیک اروپا واقع در  انگلستان و به سرپرستی اوان بیرنی انجام شده و مقاله آن در ژورنال «نیچر» به چاپ رسیده است.

در اولین گام برای این تست ، از داده های رایانه ای همچون ۱۵۴ غزل شکسپیر، یک عکس، یک پایان نامه علمی و کلیپی ۲۶ ثانیه ای از مارتین لوترکینگ به کدهای DNA با موفقیت تبدیل شده است.

دکتر اوان بیرنی،سرپرست گروه تحقیقاتی فوق در این خصوص می گوید:شکی در موضوع فوق وجود ندارد که این تبدیل نوعی کشف بزرگ در تاریخ علم ژنتیک جهان است و باید بگویم که امیذوارم تا بزودی دیگر محققان ژنتیک و بیوانفورماتیک با پیوستن به گروه ما در پیشرفت هر چه سریعتر این علم تلاش کنند.

وی ادامه داد:در صورت موفقیت کامل طرح فوق ، دیگر نیازی به ذخیره سازی داده ها در لوح های فشرده و یا هارد دیسک ها نخواهد بود و ما با تبدیل و تزریق مطالب در بدن خود ، می توانیم آنرا تا ابد و یا حتی برای نسل های آینده خود ذخیره کنیم.

وی تصریح کرد:مشکل کنونی که این تست دارد ، عدم نگهداری داده ها به صورت دائمی است ، طوری که می باید هر چند وقت یکبار برای رسیدگی به وضعیت داده ها به آنها مراجعه کرد که از این پس تحقیقات ما برای از بین بردن این نقص ادامه خواهد یافت.


..
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ