لزوم گسترش روز افزون روابط ایران و ترکمنستان در سایه محبت و برادری

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر محمود احمدی‌نژاد شامگاه روز دوشنبه در دیدار رشید مرادف وزیر امور خارجه ترکمنستان با بیان اینکه روابط میان جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان صمیمی و برادرانه بوده و تاکنون همه ملاقات‌ها میان مسئولان دو کشور سازنده و در جهت گسترش مناسبات همه جانبه بوده است، اظهار داشت: امروز باید سطح روابط در بخش‌های مختلف میان دو کشور هر چه بیشتر گسترش و ارتقاء پیدا کند و مسئولان دو کشور باید در این راستا تمام تلاش خود را بکار گیرند.

رییس جمهور ضمن اظهار امیدواری از دستیابی هر چه زودتر دو کشور به اهداف مورد نظر در توافقات دوجانبه، روابط ممتاز جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان را به عنوان الگوی همکاری برای دیگر کشورهای منطقه دانست و خاطر نشان کرد: مناسبات موجود میان ایران و ترکمنستان مدیون اراده و مدیریت مسئولان دو کشور بوده و ما باید تلاش کنیم که این روابط عمیق‌تر و گسترده‌تر شود.

 

دکتر احمدی نژاد همچنین با اشاره به برگزاری شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران تصریح کرد: مطمئناً حضور رییس‌جمهور ترکمنستان در این اجلاس باعث تقویت و تعمیق نتایج آن خواهد بود.


رشید مرداف وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز با اشاره به برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی دو کشور و همایش تجاری ایران و ترکمنستان، تصریح کرد: ترکمنستان همواره خواستار توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران بوده و در این راستا برنامه‌های گسترده‌ای را در دستور کار دارد.


وزیر امور خارجه ترکمنستان با بیان اینکه در حال حاضر سطح مراودات اقتصادی و گردش کالا میان جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان به ۵ میلیارد دلار در سال رسیده است، گفت: براساس توافقات صورت گرفته میان مسئولان ایران و ترکمنستان و ظرفیت های متقابل موجود، سطح مراودات تجاری و اقتصادی میان دو کشور می تواند در آینده نزدیک به رقم ده میلیارد دلار در سال برسد.


رشید مرداف همچنین با اشاره به اهمیت حمل و نقل جاده‌ای و ریلی در جابه‌جایی کالا و گسترش حجم مبادلات اقتصادی میان ایران و ترکمنستان گفت: جمهوری ترکمنستان تمامی تلاش خود را برای حفظ سیر صعودی مناسبات با جمهوری اسلامی ایران بکار خواهد گرفت.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *