لعنت به همان دو نخ اول سیگار

سلامت > تحقیقات
نوجوانانی که سراغ سیگار کشیدن می‌روند، اگر گمان کرده‌اند می‌توانند به سادگی ترک کنند، خودشان را گول زده‌اند.

خبرگزاری آلمان گزارش داد، تحقیقات جدید دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو نشان می‌دهد فقط کشیدن دو نخ سیگار کافی است تا یک نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله در دام آن گرفتار آن شود.

متیو براکستد، مشاور اعتیاد در مرکز حرفه‌ای پزشکان متخصص کودکان و نوجوانان آلمان توصیه می‌کند: والدین باید در سنین ابتدایی به صراحت درباره مخالفت با سیگار کشیدن با فرزندان‌شان صحبت کنند.

وی گفت که والدین می‌توانند با تقویت خوداتکایی و آموختن چگونگی “نه” گفتن به سیگار به نوجوانان‌شان کمک کنند.

نوجوانان با بزرگسالی فاصله زیادی دارند، بنابر این می‌توان با آگاه کردن آنها از پیامدهای کوتاه مدت کشیدن سیگار نظیر بوی بد دهان، زرد شدن انگشتان و دندان‌ها و زرد و تیره شدن پوست، آنها را از کشیدن سیگار منصرف کرد.

از دیگر تاثیرات ناخوشایند سیگار بوی بد لباس، موهایی که بوی سیگار روی آنها باقی مانده است، تنگی نفس و کاهش عملکرد ورزشی در نوجوانان است.

متیو براکستد می‌گوید: این واقعیت را که سیگاری‌ها با خطر بالای ابتلا به سرطان، حملات قلبی و بیماری‌های مختلف دیگر در سنین بالاتر روبرو می‌شوند، می‌توان با اشاره به موارد مشابه در دوستان و آشنایان به نوجوانان نشان داد، زیرا آنها فکر می‌کنند که چنین پیامدهای وحشتناکی فقط برای دیگران رخ می‌دهد و برای نزدیکان آنها این موارد اتفاق نخواهد افتاد.

وی افزود که ایده‌آل ترین شکل آن است که پدران و مادران به عنوان الگوهایی باشند که سیگاری نیستند. با این حال اگر آنها سیگاری باشند، ترجیحا باید این کار را در خارج از محیط خانه انجام دهند. آنها همچنین باید به فرزندان‌شان بگویند از اینکه گرفتار سیگار شده‌اند، متاسفند.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ