ماسک‌های n95 مطلوب‌ترین ماسک در هوایی آلوده است

۲۹خردادماه،
ممتاز نیوز : بیک فوق‌ تخصص ریه گفت: ماسک‌های n95 بهترین و مطلوب‌ترین ماسک برای استفاده در هوایی آلوده بوده و از استاندارد لازم برخوردار است.

علی معینی امروز در گفت‌وگو با فارس ، گفت: تقریبا نزدیک به چهار سال است که مناطق غربی کشور با مشکل ریزگردها رو به رو می باشند و به سبب زمان کوتاه از ورود این معضل به استان کرمانشاه، نمی‌توان گفت که یقینا سبب سرطان در درازمدت خواهند شد ولی این گردوغبار می‌تواند جزو عوامل سرطان‌زا محسوب شود.

وی اعلام کرد: مواد تشکیل‌‌دهنده این ریزگردها از خاک‌ رس، سولفات، کلسیم و لجن‌های موجود در بستر رودخانه‌ها است که در صورت شدید بودن وزش باد به نواحی مرکزی ایران نیز کشانده می‌شود.

این فوق‌تخصص ریه با تاکید براینکه ممکن است آثار ریزگردها تا ۱۰ الی ۱۵ سال هم بر دستگاه تنفسی آشکار نشود، در مورد عوارض ریزگردها بر روی دستگاه تنفسی گفت: بیماری برونشست و ذات‌الریه از جمله بیماری‌هایی است که به صورت حاد در کوتاه مدت بر اثر تنفس در هوایی آلوده شکل می‌گیرد که از علایم بالینی برخوردار است.

معینی اظهار داشت: سرفه خلط‌‌دار که ممکن است با علایمی نظیر تب همراه باشد از نشانه‌های بیماری برونشست بوده که نسبت به بیماری ذات‌الریه از نشانه‌های بالینی کمتری برخوردار است و علایم آن پس از دو تا سه روز تنفس در هوای آلوده آشکار می‌شود.

این پزشک با بیان اینکه ذات‌الریه با عفونت های تنفسی همراه است، افزود: فیبروز ریه بیماری دیگری است که در درازمدت بر اثر تنفس در گردوغبار و هوایی آلوده شکل می گیرد و در صورت ادامه‌داشتن به بیماری مزمن بینابینی ریه تبدیل می‌شود.

معینی در خصوص استفاده از ماسک‌های استاندارد در هوایی آلوده گفت: ماسک‌های n95 بهترین و مطلوب‌ترین ماسک در هوایی آلوده است.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ