مذاکرات نفتی برای وصول بدهی ۲ میلیارد دلاری شل به ایران

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

دور تازه مذاکرات و مکاتبات نفتی ایران و شرکت انگلیسی شل به منظور وصول بدهی حدود ۲٫۳ میلیارد دلاری آغاز و حتی کارگروهی در وزارت نفت مسئول پیگیری وصول این مطالبات معوق نفتی شده است.

خبراقتصادی: شرکت شل تا پیش از افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا یکی از مشتریان نفت خام صادراتی ایران بود به طوری‌که این شرکت انگلیسی – هلندی به طور متوسط روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه طلای سیاه از ایران خریداری می‌کرد.

به گزارش مهر، با افزایش فشارهای کاخ سفید و اتحادیه اروپا، شرکت شل به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های نفتی اروپا از خرید نفت خام ایران انصراف داد اما به سبب خرید معادل چهار محموله بزرگ نفت خام یا هشت میلیون بشکه حدود دو میلیارد دلار بدهی نفتی به ایران دارد.

این شرکت چند ملیتی پس از افزایش تحریم‌ها به ویژه محدودیت‌های بانکی و شبکه سوئیفت، اقداماتی برای بازپرداخت بدهی‌های نفتی به شرکت ملی نفت ایران را در دستور کار قرار داد و حتی رایزنی‌هایی با آمریکا و اتحادیه اروپا برای پرداخت بدهی‌های معوق نفتی به ایران را انجام داد.

با گذشت بیش از یکسال از توقف فروش نفت ایران به شل، اما هنوز دو طرف بر روی یک راهکار مشترک به منظور پرداخت این بدهی معوق دو میلیارد دلاری نفتی به توافقی نرسیده‌اند.

در این بین رستم قاسمی وزیر سابق نفت فروردین ماه سالجاری در گفتگو با مهر با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران فروش نفت به شرکت شل را متوقف کرده است، دربارهٔ چگونگی وصول مطالبات نفتی از شرکت شل توضیح داد: پس از تحریم اتحادیه اروپا کلیه منابع مالی حاصل از فر وش نفت ایران به شرکت شل بلوکه شد.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه اخیراً که توافق بین ایران و شرکت انگلیسی شل برای وصول مطالبات نفتی معوق انجام گرفته است، تصریح کرده بود: بر این اساس، مجوزهای لازم از اتحادیه اروپا و سازمان برای وصول این مطالبات اخذ شده است.

این عضو کابینه دولت دهم همچنین در پایان خاطرنشان کرد: پیش بینی می گردد به زودی بدهی های معوق شرکت شل به وزارت نفت ایران پرداخت شود.

با گذشت ۶ ماه از این اظهارنظر هنوز امکان وصول بدهی‌های معوق نفتی ایران از شرکت انگلیسی شل فراهم نشده و حتی مذاکره اولیه به منظور تهاتر کالا با پول نفتی که در دولت دهم حاصل شده بود هم بدون نتیجه فعلا  مسکوت باقی مانده است.

با این وجود اخیرا با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت کارگروهی به منظور وصول بدهی‌های معوق نفتی ایران از شرکت‌‌های مختلف خریدار نفت تشکیل شده و در این بین مکاتبات و حتی مذاکرات تلفنی با مسئولان شرکت شل برای وصول بدهی‌های نفتی انجام گرفته است.
 شرکت انگلیسی شل پیش از افزایش تحریم‌ها علاوه بر اینکه یکی از خریداران نفت ایران بود در بعضی از پروژه‌های نفتی همچون طرح توسعه میادین سروش و نوروز هم با شرکت ملی نفت ایران مشارکت داشته است.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ