مشکل تعهدات ارزی بانک ها برطرف می گردد

۱۳م آذر ،

بینا- نماینده بانک مرکزی در مرکز مبادلات ارزی از صدور بخشنامه تازه بانک مرکزی برای حل مشکل تعهدات ارزی بانک ها خبر داد.
صمد کریمی  با بیان مطلب فوق افزود: اگر مشتری معادل ریالی، اعتبار یا برات اسنادی را به بانک عامل پرداخت کرده است ، بانک باید وجوه ارزی را با منابع ارزی خود تأمین کند.
کریمی افزود: تأمین ارز برای پرداخت های اعتبارات، برات های اسنادی مدت دار‌ و اعتبارات ریفاینانس که کالاهای آنها تا پایان شهریور امسال ترخیص شده است؛ باید از منابع داخلی بانک های عامل انجام شود.
وی گفت : بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، ارز مورد نیاز برای کالاهایی که ترخیص نشده و جزو اولویت های گروه سه تا هفت کالایی است ؛ باید از منابع بانک عامل تأمین شود.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی افزود: چنانچه منابع بانک عامل کافی نباشد، می تواند ارز مورد نیاز را به نرخ مبادله ای از بانک مرکزی یا مرکز مبادلات ارزی تأمین کند.
وی اضافه کرد: داشتن تأییدیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان مبنی بر دریافت تعهد از واردکننده برای رعایت قیمت گذاری، داشتن تأییدیه گمرک مبنی بر اینکه کالا هنوز ترخیص نشده است و قرار داشتن کالا در اولویت های گروه سه تا هفت کالایی ؛ جزو شرایط فروش ارز به نرخ مبادله ای به بانک های عامل است.
کریمی گفت: واردات و تأمین نیازهای ارزی لاستیک خودروهای سنگین، مواد بسته بندی تتراپک و ورق قوطی نیز با داشتن شرایط لازم به نرخ ارز مبادله ای ، مانعی ندارد.
وی افزود: در ۲۵ روز قبل بانک مرکزی رقم قابل ملاحظه ای ارز را برای تأمین واردات دارو و اقلام دارویی اختصاص داده است.
کریمی به واحد مرکزی خبرگفت: نرخ مبادله ای هر دلار، امروز در اتاق مبادلات ارزی به ۲۴ هزار و ۵۷۶ ریال و قیمت مبادله ای هر یورو هم به ۳۱ هزار و ۹۱۴ ریال رسید.
سخنگوی مرکز مبادلات ارزی افزود : با گذشت دو ماه از فعالیت مرکز مبادلات ارزی، در مجموع برای بیش از ۹ هزار و ۴۰۰ واحد تولیدی تأمین ارز شده است.

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *