“ملا دادالله” رهبر طالبان پاکستان کشته شد

جام جم آنلاین: مقامات سازمان اطلاعاتی پاکستان و افغانستان از کشته شدن یکی از رهبران کلیدی شورای رهبری طالبان در حمله هوایی روز گذشته ناتو در منطقه کونر در شرق افغانستان خبر دادند.

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتد پرس،  مقامات سازمان اطلاعاتی پاکستان و افغانستان اعلام کردند که “ملا دادالله” رهبر طالبان پاکستان در منطقه باجور بر اثر این حمله کشته شده است، این درحالیست که ناتو هنوز این خبر را تایید نکرده است.

ایساف نیز اعلام کرد که روز گذشته در پی حمله هوایی ناتو در شرق افغانستان که گروهی از طالبان را در نزدیکی مرز افغانستان مورد هدف قرار داده بود، دستکم ۱۲ نفر کشته شدند.

همچنین همزمان با افزایش حملات شبه نظامیان در مرز افغانستان، “احسن الله احسن” سخنگوی طالبان پاکستان در گفتگوی تلفنی با آسوشیتد پرس مسئولیت حمله به ایست های بازرسی را برعهده گرفت.

ملا دادالله در سال ۱۹۹۴ زمانی که جنبش طالبان شکل می گرفت، به این جنبش پیوست و هنگامی که اسماعیل خان، والی سابق هرات به طرف قندهار پایگاه اصلی طالبان پیشروی می کرد ملا دادالله بر اثر انفجار یک مین پای چپ خود را از دست داد.

گفته می شود که دادالله رهبری عملیات نظامی حکومت طالبان به رهبری ملا محمد عمر را به عهده داشت و از جمله نزدیک ترین افراد وی بود.

دادالله در اکثر جنگ های طالبان که پیروزی هایی را برای آنان به ارمغان می آورد، شرکت داشت. ملا دادالله متهم است که شمار زیادی از مردم شهرهای شمالی را قتل عام کرده است.

ملا دادالله به عنوان فرمانده ارشد طالبان در شش سال گذشته در مناطق جنوبی حملات علیه نیروهای افغان و نیروهای خارجی را رهبری می کرد و باور بر این است که گروگان گرفتن امدادرسانان خارجی و افغان و سربریدن گروگان ها به دستور وی انجام می شده است.

نام ملا دادالله دو سال پیش زمانی در سرخط اخبار قرار گرفت که وی اعلام کرد برای کسی که بتواند آنهایی را که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را منتشر کرده اند به قتل برساند، یک کیلوگرم طلا خواهد داد.

پیشتر نیز در مه ۲۰۰۷ گزارشهای ضد و نقیضی درباره کشته شدن ملا دادالله در پی حمله آمریکا و نیروهای افغانی در ولایت هلمند منتشر شده بود و حتی ناتو این خبر را تایید کرده بود.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *