ناگفته های محمدرضا گلزار، مهناز افشار از همکاری با “ایرج قادری”

۱۴اردیبهشت،

زنده یاد “ایرج قادری” با استفاده از بازی محمدرضا گلزار در فیلم سینمایی “سام و نرگس” او را به سوپراستاری چهره تبدیل کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه سینماممتازنیوز، زنده یاد ایرج قادری متولد ۱۳۱۴ در تهران است او دارای تحصیلات ناتمام در رشته داروسازی است و فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۳۴ با بازی در فیلم “چهار راه حوادث” به کارگردانی ساموئل خاچیکیان آغاز کرد.

قادری در سال ۱۳۴۱ شرکت سینمایی “پانوراما” را به همراه موسی افشار تاسیس کرد. وی که اغلب به عنوان یکی از فیلمسازان سینمای پیش از انقلاب شناخته می گردد فعالیت خود در دوران پس از انقلاب را با ساخت فیلم “تاراج” در سال ۱۳۶۳ ادامه داد.

بعد از این فیلم و تا اوایل دهه ۷۰ فیلمی نساخت و با درام جنایی “می‌خواهم زنده بمانم” فیلمی از رسول صدرعاملی و براساس داستان زندگی پدرام تجریشی فعالیت دوباره خود را آغاز کرد.

باید پیش از آنکه قادری را کارگردان نامید او را بازیگر خواند گرچه در واقع خلاف آن است هم او را بازیگر می‌دانند اما قادری در بیش از ۷۲ فیلم به عنوان بازیگر حضور داشته و ۴۱ فیلم سینمایی را کارگردانی کرده و تهیه کنندگی ۹  فیلم را به  عهده داشته است.

پاتو زمین نذار، محاکمه، سام و نرگس، آکواریوم، شهرت، طوطیا، سینه چاک، حکم تیر، نابخشوده، عطش، نقره داغ، بی حجاب، بیقرار، رفیق، سکه شانس، از بعضی آثار ماندگار او می باشند.

قادری با بازیگران چهره بسیاری همکاری کرد و محمدرضا گلزار و مهناز افشار را به عالم سینما معرفی کرد.

با امین حیایی، محمدرضا گلزار، فریبرز عرب نیا، افسانه بایگان، افسانه پاکرو، مهناز افشار، سیروس گرجستانی، ماه چهره خلیلی، فاطمه گودرزی، فرامرز قریبیان، همکاری داشته است.

فیلم سینمایی “شبکه” آخرین کارگردانی اوست که متاسفانه هنگامی که اکران شد قادری در قید حیات نبود.

این فیلم با فروش چندانی روبرو نشد اما آخرین اثر او نیز به اکران و نمایش عمومی درآمد.

قادری در اردیبهشت سال قبل به سبب تشدید بیماری سرطان ریه در بیمارستان مهرداد بستری شد و صبح ۱۷ اردیبهشت ماه درگذشت.

گفتنی است اولین مراسم یاد بود این هنرمند گرامی روز یکشنبه در تاریخ ۱۵/۲/۹۲ ساعت ۱۵ تا ۱۷ در بی بی سکینه کرج با حضور هنرمندان، دوست داران و خانواده آن مرحوم برگزار می گردد./ی۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *