همبستگی مجریان مرد با همکاران زن در افغانستان

در افغانستان، مجریان مرد برای همبستگی با همکاران زن ماسک به صورت زدند.

همبستگی مجریان مرد با همکاران زن در افغانستان

به گزارش ممتاز نیوز، طالبان به تازگی با صدور حکمی مجریان زن شبکه‌های تلویزیونی در افغانستان را از حضور مقابل دوربین بدون پوشاندن صورت منع کرده است.

این اقدام با واکنش‌ منفی نهاد‌ها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد مواجه شده است که روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای خواستار لغو محدودیت‌های اعمال شده از سوی طالبان در زمینه حقوق بشر و آزادی زنان و دختران شد.

پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در این بیانیه نسبت به «کاهش فزاینده احترام به حقوق بشر و محدود کردن آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان» عمیقا ابراز نگرانی کردند.

صدور حکم جنجالی پوشش صورت مجریان زن تلویزیون از جمله این محدودیت‌ها است که در رسانه‌های خارجی و میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

در این راستا علاوه بر مجریان زن تلویزیون‌های افغانستان، همکاران مرد آنها نیز دست به اعتراض زده و با مجریان زن ابراز همبستگی کرده‌اند.

پایگاه اطلاع‌رسانی «واشینگتن اگزمینر» در گزارشی که به این موضوع اختصاص داده از همراهی چند مجری مرد در شبکه خبری طلوع نیوز افغانستان با همکاران زن شاغل در این شبکه خبر داده است.

در این گزارش آمده است که چندین مجری مرد شبکه طلوع نیوز همسو با تلاش و کارزاری بزرگتر که در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده به نشانه همبستگی با همکاران زن خود با زدن ماسک به صورت مقابل دوربین‌های تلویزیونی ظاهر شدند.

یکی از این مجریان که نامی از وی برده نشده در گفتگو با نشریه گاردین گفته است: «وقتی دیدم همکارم ماسکی روی صورتش گذاشت و مقابل دوربین تلویزیون ظاهر شد، اشک ریختم. سپس تصمیم گرفتم خودم هم ماسک بزنم و اینگونه اعتراضم را نشان بدهم.»

یکی دیگر از مجریان به مشکلاتی که هنگام اجرا با داشتن ماسک به صورت با آن مواجه شده بود، اشاره کرد و گفت: «گویی یک نفر گلویم را سفت فشرده بود و نمی‌توانستم خوب صحبت کنم.»

گفته می‌شود مجریان زن تا کنون در سه برنامه مختلف تلویزیونی در افغانستان ضمن به جان خریدن احتمال کنار گذاشته شدن، از فرمان طالبان سرپیچی کرده و با چهره باز مقابل دوربین قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *