همکاری ایدرو و دانشگاه شهید بهشتی برای تولید انواع کاتالیست ها

به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از خبر گزاری ایسنا در تاریخ جمعه ۱۹م آبان ۹۱،

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و دانشگاه شهید بهشتی برای تولید انواع کاتالیست‌ها و نیز آنزیم‌های مورد نیاز صنایع شوینده در کشور همکاری می نمایند.

به گزارش تفسیری گروه دریافت خبر ایسنا، غلامرضا شافعی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با دکتر محمدمهدی تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی در همین رابطه بیان داشت: قرارداد SBDC بین ایدرو و دانشگاه شهیدبهشتی با هدف تکمیل دانش فنی کاتالیست مراکس پلاس Merox Plus ویژه گوگردزدایی از سوخت، به سریعی منعقد می‌شود.

وی در خصوص همکاری ایدرو و دانشگاه مذکور برای تولید کاتالیست‌های مورد نیاز پالایشگاه‌ها نیز گفت: مقرر شد نتیجه تحقیقات انجام شده در این دانشگاه بررسی و در صورت عدم موازی کاری، حمایت لازم از تولید کاتالیست ها انجام شود.

شافعی یادآور شد: دانشگاه شهید بهشتی اعلام نموده دانش فنی بازیابی و احیای کاتالیست ریفورمینگ مورد مصرف پالایشگاه های بنزین را در اختیار دارد که مقرر شد این موضوع بررسی شده و در صورت توجیه فنی اقتصادی، نسبت به ایجاد یک واحد نیمه صنعتی به ظرفیت احیای روزانه ۴۰۰ کیلوگرم کاتالیست مستعمل ریفورمینگ اقدام گردد.

این گزارش تفسیری حاکی است، با توجه به اینکه اغلب آنزیم های صنعتی مورد نیاز صنایع شوینده کشور وارد می گردد، دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ایدرو برای تدوین دانش فنی و ایجاد پایلوت نیمه صنعتی تولید این آنزیم ها اقدام خواهد نمود.

برای این منظور، دانشگاه شهید بهشتی بعنوان لیدر طرح انتخاب شده و با همکاری دانشگاه های شریف، تهران و تربیت مدرس و سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریالی، این طرح را به پیش خواهد برد.

همچنین طرح تولید ستون های کروماتوگرافی HPLC و نیز انسولین مورد نیاز کشور در دیدار رئیس ایدرو و رئیس دانشگاه شهید بهشتی مورد بحث قرار گرفت که مقرر شد طرح امکان سنجی تجاری‌سازی این موارد تدوین شده و به ایدرو ارائه شود.

طبق اعلام ایدرو، توسعه صنایع پیشرفته و نوین و زمینه سازی برای توسعه و تدوین دانش فنی و نیز، تجاری سازی تحقیقات در این حوزه، از جمله وظایف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران – ایدرو- به عنوان بزرگترین و مهم ترین سازمان توسعه‌ای کشور است.

ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی از مهم‌ترین اقدامات در همین جهت است که ایدرو برای توسعه این ارتباطات، اقدامات وسیعی را تاکنون سازمان داده و هم اکنون با ۵۰ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در سراسر کشور مرتبط بوده و قراردادهایی با محور توسعه کسب و کارهای کوچک (SBDC) نوآوری و تحقیق و توسعه به امضا رسانده است.

دانشگاه شهید بهشتی از جمله مهم‌ترین دانشگاه های کشور محسوب می‌شود و مرکز رشد این دانشگاه از اولین مراکز رشد تاسیس شده در کشور است. سالانه بیش از ۱۷۰۰ پایان نامه کارشناسی ارشد و ۲۰۰ رساله دکترا توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه ارائه می گردد که نشاندهنده وجود ظرفیت‌های اساسی در زمینه های بیوتکنولوژی، الکترونیک و شیمی در این دانشگاه است.

به گفته دکتر تهرانچی، رییس این دانشگاه، هدف از گسترش ارتباطات با ایدرو بعنوان یک سازمان مهم توسعه‌ای در کشور، “ماموریت گرا” و “نیاز محور” نمودن طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه ها در دانشگاه شهید بهشتی است.

اهمیت کاتالیست مراکس پلاس

یکی از دلایل معضل آلودگی هوا در کلان شهرها، وجود گوگرد با PPM بالا در سوخت های تولیدی است که کاتالیست مراکس پلاس نقش موثری در کاهش گوگرد موجود در سوخت تولیدی در کشور دارد.

گوگرد در مواد نفتی به صورت آزاد هیدروژن سولفید و مرکاپتان وجود دارد. چنانچه این جدا سازی با کمک هیدروژن صورت گیرد آن را گوگرد زدایی با هیدروژن گویند. در این فرایند، هیدروژن سولفید بدست می آید که آن را به روش شیمیایی و فیزیکی از مخلوط جدا می‌کنند. واکنش گوگرد زدایی با اکسیژن اغلب در حضور کاتالیست و در دمای بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد صورت می‌گیرد.

برای جداسازی ترکیبات گوگردی مانند مرکپتان از گاز مایع و بنزین موتور از فرایندی بنام مراکس استفاده می‌شود. در این فرایند از سود سوزآور حاوی کاتالیست مراکس برای استخراج “مرکپتان” استفاده می‌شود و “مرکپتان ها”را با هوا اکسیده و به دی سولفیدها تبدیل می نمایند.

کاتالیست مراکس پلاس Merox Plus برای گوگردزدایی از سوخت های سنگین تر بکار می رود.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *