هنر لبخند زدن

گردآوری شده توسط گروه سلامت خبرگذاری ممتازنیوز

توجه: استفاده از کلیه مقالات و مطالب پایگاه اینترنتی ممتاز در مجلات، روزنامه ها، پایگاه اینترنتیها و برنامه های تلویزیونی با ذکر منبع آزاد است.

«خیلی وقت‌ها قدرت یک تماس، نوازش، لبخند، کلام محبت‌آمیز، گوش شنوا، تحسین صادقانه یا کارهای محبت‌آمیز کوچک دیگری را دست‌کم می‌گیریم که همه قدرت تغییر یک زندگی را دارند.» ~ لئو اف. بوسکالیا

واقعیت این است که هیچ هنری پشت آن نیست. همین که فقط به دنیا آمده‌اید که شاد باشید، و می‌توانید این شادی را با آن لبخند زیبایتان نشان دهید. 
همه ما تا حدی می‌دانیم که یک لبخند واقعی چطور باید باشد. یک فرمول ساده دارد:
لبخند واقعی = لبخند تا جایی که چشم‌ها جمع شوند
همه ما به این مسئله آگاهی داریم اما چرا وقتی غریبه‌ای را در مسیرمان می‌بینیم، یک لبخند مصنوعی به او تحویل می‌دهیم؟ بله همان «لبخند مودبانه»! می‌دانید درمورد چه صحبت می‌کنیم.
می‌گویید هدفمان از همه این حرف‌ها چیست؟ درسی برایتان داریم: با چشم‌هایتان لبخند بزنید. اگر آن را واقعاً احساس کنید بسیار طبیعی روی لب‌هایتان نقش خواهد بست.
یک لبخند بسیار ساده است اما در عین حال بسیار قوی است. در زیر به بعضی تاثیرات خوب نشان دادن شادی داخلی‌تان با لبخند اشاره می‌کنیم:
• مردم جذبتان می‌شوند — منظورمان از نظر جنسی نیست (که البته ممکن است آن هم اتفاق بیفتد)، اما مردم جذب انرژی شما خواهند شد. وقتی بیشتر لبخند بزنید، انرژی را با خودتان به همه جا خواهید برد که اشخاص را به سمت شما می‌کشاند. همه دوست دارند کنارتان باشند چون وقتی کنارتان می باشند احساس فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند. همه ما دوست داریم کنار آدم‌های شاد و پرانرژی باشیم، اینطور نیست؟
• خوشبینی — احساس مثبت بیشتری نسبت به خودتان و دنیای اطرافتان پیدا خواهید کرد.
• شادی و لذت — لبخند ابراز شادی و لذت داخلی شماست. یک لبخند مثل یک مارپیچ روبه‌بالا احساس شادی و خوشبختی داخلی شما را بالا می‌برد.
• سلامت — لبخند می‌تواند به وضعیت داخلی شما هم اثر بگذارد که این خود تاثیری روانی بر سلامت جسمی و ذهنی شما خواهد داشت.
• نزدیک شدن — لبخند مثل یک خوشامد می‌ماند و سبب می‌شود اطرافیان احساس راحتی بیشتری کنند.
• شاد کردن دیگران — لبخند قدرت این را دارد که بقیه اشخاص را هم شاد کرده و سبب شود آنها هم احساس خوبی نسبت به خودشان پیدا کنند. 

• لبخند مسری است — دیگران بسیار سریع و راحت آن را گرفته و می‌توانند تاثیرات بالا را خودشان تحربه کنند.

وارد ماموریت لبخند شوید!
• به غریبه‌ها لبخند بزنید – برای شما هم احتمالاً پیش آمده که از خیابان عبور کنید و تصادفاً با غریبه‌ای رودررو شوید و چشمتان به هم بیفتد و هر دو شما وانمود کنید که جای دیگری را نگاه می‌کرده‌اید. بهترین ماموریت در چنین مواقعی این است که یک لبخند اساسی تحویل آنها دهید. یک لبخند واقعی که دندان‌هایتان را هم نشان دهد. لبخند بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به دیگران بدهید، نه هزینه‌ای برایتان دارد و نه سخت است. نگاه کردن به واکنش‌های دیگران وقتی به آنها لبخند می‌زنید و اصلاً توقع آن را ندارند هم بسیار جالب است. بعضی از آنها سرخ می‌شوند و بعضی هم متعجب شده و به شما لبخند برمی‌گردانند.
• به اشخاص بی‌خانمان در خیابان لبخند بزنید – آدمهای فقیر و بی خانمان‌ در بسیار از نقاط شهر پراکنده می باشند. شاید از بسیار از آنها بترسید اما همه آنها بد نیستند. آنها هم نیاز به توجه و درک دارند. پس به آنها هدیه‌ای بدهید که از پول هم باارزش‌تر است. دفعه بعدی که چنین فردی در خیابان از شما طلب پول کرد، سعی نکنید او را نادیده بگیرید. به سمت او برگردید، لبخند بزنید و احساستان را به او بگویید. اگر دوست ندارید پولی بدهید، عذرخواهی کنید و بگویید که پول خرد همراه ندارید. درعوض برایشان آرزوی روزی خوش کنید. همچنین درمورد دستفروشانی که در خیابان از شما می‌خواهند چیزی از آنها بخرید، لبخند بزنید و تشکر کنید. اینکه سعی کنید جدی باشید و آنها را نادیده بگیرید انرژی بسیار بیشتری از شما می‌گیرد. پس لبخند بزنید تا روز دیگران را هم خوش‌تر کنید.
• کامل لبخند بزنید – احتمالاً لبخند نصفه‌نیمه‌ای که وقتی سعی داریم مودب باشیم تحویل دیگران می‌دهیم را می‌شناسید. مثل وقت‌هایی که در آسانسور کسی را می‌بینیم یا موقع وارد یا خارج شدن از دری کسی روبرویمان قرار می‌گیرد. یک لبخند کامل هم زیباتر است و هم احساس بهتری به مخاطب منتقل می‌کند.
• سر کار لبخند بزنید – وقتی مجبور به انجام یک برنامه تکراری میباشید، بسیار راحت حالت یک ربات را پیدا می‌کنید. سعی می‌کنیم که بسیار سریع سر کارمان برویم و برنامه تکراری همیشگی‌مان را آغاز کنیم. هدفمان این است که کارمان را جلو ببریم اما گاهی آدم‌های دور و بر مان را فراموش می‌کنیم. ماموریتتان این است که از همان ابتدایی که وارد محل کار می‌شوید، آغاز به لبخند زدن کنید.  به همه کسانی که برخورد می‌کنید، یک لبخند واقعی تحویل دهید و نشان دهید که از دیدن آنها خوشحالید. تمرکز روزتان بر این باشد که شادی بیشتری وارد زندگی دیگران کنید. 

• یک تحسین کوچک همراه با لبخندتان – وقتی با کسی روبه‌رو می‌شوید به دنبال چیزی برای تحسین کردن در آنها بگردید، نکته‌ای هرچند کوچک، اما حتماً آن را ابراز کنید. یک تحسین کوچک اما واقعی تاثیر شگرفی بر تغییر روحیه دیگران دارد.

پیدا کردن چیزهایی که سبب لبخند زدنتان می‌شوند کار بسیار خوبی است. بد نیست شما هم لیستی برای خودتان تهیه کنید.

نکات دیگر برای آوردن لبخند به زندگی‌تان
ژورنال لبخند – برای دو هفته همه لحظاتی که سبب لبخند زدنتان شده است را ثبت کنید. هر زمان که احساس ناراحتی داشتید، این صفحات را ورق بزنید تا خاطره‌ها برایتان زنده شده و دوباره لبخند روی صورتتان بیاورد. انگار که آن لحظات را دوباره تجربه می‌کنید و روحیه‌تان بسیار مثبت‌تر خواهد شد. نمی‌توانید در یک زمان هم عصبانی باشید و هم بخندید. روانشناسی فیزیولوژی می‌گوید که اگر عمل فیزیکی با احساس شما در تضاد باشد، احساس داخلی شما سعی خواهد کرد با حس خارجی‌تان تطبیق پیدا کند. یک راه برای تغییر احساستان، تغییر فیزیولوژی‌تان خواهد بود.
• قدردانی – چیزهایی را در زندگی‌تان پیدا کنید که باید برای آنها قدردان باشید. بعد تا جاییکه می‌توانید روی آن چیزها تمرکز کنید.
شوخ‌طبعی – برای تماشای یک فیلم کمدی وقت بگذارید. با آدم‌های شوخ‌طبع نشست و برخاست کنید.
• با خودتان سر قرار بروید – وقتی احساس نزدیکی بیشتری با خودمان داشته باشیم، احساس لذت بیشتری کرده و به طور طبیعی بیشتر لبخند خواهیم زد.

به دنبال معصومیت باشید – بازی یک بچه یا حیوان را تماشا کنید. معصومیت و سادگی آنها را ببینید و از حضورشان لذت ببرید. لبخند روی لبتان نیامد؟ سبب آن این است که شما هم داخل خودتان با آن معصومیت ارتباط برقرار کرده‌اید.

چه چیزهایی سبب لبخند زدن شما می‌شود؟ چه کسی امروز لبخند روی لبتان نشاند؟ لذت  و شادی خود را در قسمت نظرات با ما و دیگر خوانندگان تقسیم کنید.


mardoman.com – مد و مسائل زندگی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *