واکنش لاریجانی به اظهارات احمدی‌نژاد

آیت الله صادق آملی لاریجانی در همایش قانون اساسی و آرمان‌های انقلاب اسلامی که به منظور سالروز تصویب قانون اساسی برگزار شد اظهار کرد: آرمان‌های انقلاب اسلامی در واقع آرمان اسلام است. همان طور که بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، پیش از انقلاب مکرر اشاره فرموند، اصل نظام، اسلام و طریقه انبیاء الهی خصوصاً حضرت محمد (ص) است.

http://www.momtaznews.com/wp-content/uploads/2013/06/91ab5a1cfbe6eea96ef8c8548cd5fce4.jpg

وی اضافه کرد: جهان بینی اسلامی، بنیان حرکت انقلابی مردم ما بود و همین مطلب در مقدمه قانون اساسی انعکاس یافته است. مقصود از این حرکت انقلابی این است که انسان با ارزش‌های والای الهی رشد یابد و استعدادهایش شکوفا شود که این‌ها در مقدمه قانون اساسی، منصوص است و در واقع انعکاس دهنده حرکت انقلابی مردم ما است.

رییس قوه قضاییه افزود: نظام جمهوری اسلامی بر خاسته از این قانون اساسی، یک نظام یکتایی است. گرچه قوانین اساسی در هر جای دنیا نوشته و به رأی عمومی گذاشته می‌شود، طبیعتاً یک نظام سیاسی را تشکیل می‌دهد، اما نظام جمهوری اسلامی یک نظام یکتای سیاسی است. در هیچ نظام سیاسی دیگری، مولفه‌های این نظام را پیدا نمی‌کنید. مردم سالاری دینی فقط در این قانون اساسی تبلور پیدا کرده است.

آملی لاریجانی گفت: در نظام‌های لیبرال غربی بنیان‌ها کاملا با بنیان نظام جمهوری اسلامی متفاوت است. از این جهت هر چه در تبیین نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش کنیم جا دارد. محتوای نظام ما، محتوای اسلام و سند و میثاق قانون اساسی ما، انعکاس دهنده نظام ارزشی اسلامی است.

رییس دستگاه قضا ادامه داد: نظام لیبرالی غربی مدعی بود که لیبرالیسم پایان تاریخ است و تمام نظام‌های دنیا وقتی به عقلانیت می‌رسند، به نظام لیبرال دموکراسی منتهی می‌شود. نظام جمهوری اسلامی یک چالش اساسی مقابل این طرز تفکر بود؛ بنیان نظام جمهوری اسلامی، بر اساس نگاه توحیدی است.

آملی لاریجانی تصریح کرد: بند یک اصل دوم قانون اساسی، کافی است تا شاکله این قانون را تا آخر بدانیم. در قانون اساسی ما، اساس تبیین و حضور مردم به رأی گذاشته شده و مسئولیت ها، مستقیم یا غیرمستقیم بر مبنای رأی مردم است و اینجا فرق نظام جمهوری اسلامی با نظام‌های لیبرال دموکراسی مشخص می‌شود.

وی اظهار کرد: نظام‌های غربی بر اساس نگاه مدرنیته هستند؛ در نگاه مدرنیته، اصل بر فردگرایی لیبرالی و نسبی بودن ارزش‌ها است؛ اصل بر این است که ارزش‌ها را خود انسان‌ها خلق می‌کنند در حالی که بنابر نظام اسلامی که تبلورش در قانون اساسی است، اساس تفکر ما، جهان بینی الهی است.

رییس قوه قضاییه اضافه کرد: لیبرال‌ها همه منکر خدا نیستند، اما معتقدند، خدا، نقش اساسی در فکر انسان نداشته باشد در حالی که در نظام اسلامی ما، توحید اصل است و نگاه توحیدی، نگاه ما به عالم و آدم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نظام ارزشی جمهوری اسلامی، یک نظام الهی است. چطور می‌شود بگوییم، ارزش‌ها از دانش‌ها و واقعیات جدا هستند؟ تز جدایی دانش و ارزش، در مغرب زمین بسیار مورد حمایت قرار گرفت و یکی از ارکان همین مدرنیته است. سکولاریسم در نظام جمهوری اسلامی معنا ندارد. در عالم واقع در دوران مختلف، عده‌ای آمدند و حتی مسئولیت در این کشور داشتند و از سکولاریسم به نحوی دفاع می‌کردند و ترویچ می‌دادند و برای مدعیان روشنفکری مجال عجیب و غریب داده بودند تا سکولاریسم را در بستر دانشگاه‌ها و مطبوعات ترویج کنند در حالی که این با قانون اساسی ما سازوکار نیست و سکولاریسم نفی شده است.

آملی لاریجانی افزود: در همین نظام جمهوری اسلامی، برخی مسئولان طور دیگر عمل کردند. در بند اول اصل سوم قانون اساسی آمده که دولت جمهوری اسلامی باید همه امکانات خود را برای این امور که ۱۶ بند است، بکار بگیرد. بند اول، ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و … است. یک عده‌ای از بزرگواران گفتند ما نمی‌توانیم مردم را به زور به بهشت ببریم. یک عده‌ای گفتند حالا دو تار موی خانمی بیرون باشد، چه اشکال دارد؟ اصلا واقعا بحث بر سر اینهاست؟ بحث بر سر این است که مسئول جمهوری اسلامی، چقدر به همین بند التزام دارد؟ آیا تمام امکانات را برای ترویج فضایل اخلاقی بکار بسته است؟ آیا با کلیه مظاهر تباهی و فساد مقابله شده است؟

وی تصریح کرد: مقصود من این است که اصول قانون اساسی ما هم دقیق نوشته شده و هم انعکاس دهنده خوبی برای آرمان‌های انقلاب اسلامی است و هم وظیفه سنگینی را بر دوش مسئولان برای حرکت به سوی اهداف متعالی انقلاب اسلامی قرار داده است. در مقام عمل طبیعی است هر نظامی با چالش مواجه است و همیشه نمی‌تواند آنچه می‌خواهد در بستر واقعیت متبلور کند.

رییس دستگاه قضا ادامه داد: در مقام ارزیابی آنچه واقع شده، باید منصفانه عمل کرد. نظام جمهوری اسلامی که این چنین در مقام شاکله ترسیم شده، در مقام عینیت یافتن طبیعی است با مشکلاتی مواجه می‌شود، اما سیر تکاملی خود را داشته است. از ابتدای انقلاب، منافقین مقابل نظام ایستادند، اطرافیان امام را چگونه تخریب می‌کردند، با شهید بهشتی چه کردند، روزنامه‌ای از این‌ها نبود که تهمت آمریکایی بودن را نزنند. این بساط منافقین بود و بعد هم جریان بنی صدر و بعد هم تحریم‌های گسترده و جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی و تا به امروز دشمنی دشمنان جمهوری اسلامی، کمتر نشده است. در اوایل انقلاب می‌گفتند دو ماه بیشتر جمهوری اسلامی دوام ندارد و انحاء هجمه‌ها و کودتا‌ها را داشتند، اما این نظام به برکت خون شهدا و یمن حضور مردم در صحنه ادامه یافت و امروز جمهوری اسلامی در نقطه‌ای پر اقتدار در منطقه ایستاده است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی، تاوان ایستادگی خود را می‌دهد. اگر جمهوری اسلامی هم مانند دولت‌های مرتجع منطقه مقابل آمریکا و اذنابش کرنش می‌کرد، امروز وضع این چنین نبود، اما هزینه در انداختن طرحی نو در فلسفه‌های سیاسی دنیا، همین است.

آملی لاریجانی اظهار کرد: برخی جامعه شناسان غربی مروج این فکر بودند که سکولاریسم همه دنیا را می‌گیرد و فکر دینی دیگر جایی در دنیا ندارد، اما امروز اذعان می‌کنند که فکر دینی احیا شده است؛ چه کسی جز جمهوری اسلامی در دنیا، بانی این حرف بود. آن‌هایی که از بیرون نگاه می‌کنند، می‌فهمند جمهوری اسلامی و امام امت چه غوغایی در دنیا در انداخت. آیا جمهوری اسلامی نبود که احیا کننده این تفکر در دنیا بود؟ به جز جمهوری اسلامی جایی بود که این حرکت را ایجاد کند؟

وی گفت: در ابعاد نظامی، فرهنگی، علمی و سیاسی، پیش روندگی فرزندان خود را ببینید و حالا عده‌ای در حال تخریب جمهوری اسلامی هستند. در درون کشور هم عده‌ای سیاه‌نمایی می‌کنند و این همه واقعیت را نمی‌بینند. نفس بقای نظام اسلامی با این همه فشار و تحریم، یک معجزه است که ناشی از بصیرت ملت ماست، اما برخی سیاه‌نمایی می‌کنند و دنبال قطع امید‌ها هستند و عده‌ای می‌خواهند برای خود کاسبی راه بیاندازند و بگویند ما منجی هستیم. چرا می‌خواهید به خاطر یک کار سخیف، روی ارزش‌های انقلاب یک خط سیاه بکشید؟ این بالاترین خیانتی است که عده‌ای انجام می‌دهند.

رییس دستگاه قضا با اشاره به قوه قضاییه به عنوان یک رکن نظام اسلامی اضافه کرد: به حسب شرع و قانون اساسی، قوه قضاییه مسئولیت‌های سنگینی بر دوش دارد و قانون اساسی فراتر از حل و فصل خصومات، نظارت‌هایی را نیز بر عهده دستگاه قضا قرار داده است. قوه قضاییه در چارچوب نظام اسلامی یک رکن بسیار مهم و اثرگذار است. تخریب این رکن نظام چه معنایی دارد؟ شما هجمه‌ها را می‌بینید؛ همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی مکرر فرمودند که شما هر وقت قاطعانه بایستید، هجمه‌ها بیشتر می‌شود. ایشان در جلسه‌ای فرمودند که این هجمه‌ها که می‌بینید، ثمره ایستادگی شماست. دشمن بیرونی کار خود را می‌کند و خواهد کرد و نمونه آن در بحث‌های حقوق بشری است در حالی که جمهوری اسلامی در همین حقوق بشر مورد ادعای اینها، از تمام منطقه پیشروتر است. در بحرین مردم برای داشتن حق رأی می‌جنگند و در عربستان سعودی شما وضع را می‌بینید.

وی افزود: در درون کشور هم متاسفانه کسانی آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و دروغ‌های عجیب و غریب می‌گویند که انسان متاسف می‌شود. یک آقایی در طول چند دقیقه صحبت کردن، شاید ۵۰ حرف خلاف واقع علیه قوه قضاییه و مسئولان دستگاه زد. آخر چرا؟ متاسفانه توجه هم نمی‌کنند که این خیانت به جمهوری اسلامی و آرمان‌های شهدا و مردم است. انسان ادعای مردمی بودن بکند و این طور از پشت به نظام جمهوری اسلامی خنجر بزند؟

آملی لاریجانی تصریح کرد: آمده اند و استنکار می‌کنند که سازمان زندان‌ها زیرمجموعه قوه قضاییه باشد در حالی که این‌ها از لوازم کار دستگاه قضایی است. می‌گویند در فلان کشور‌ها زیر نظر دولت است، خب در آنجا نظامات‌شان فرق می‌کند و زیر نظر وزارت دادگستری است.

رییس قوه قضاییه افزود: در هیچ جای دنیا، قوه قضاییه‌ای با این استقلال پیدا نخواهید کرد. حالا ما اصلا سر چی بحث می‌کنیم. یک نظامی تشکیل شده و قانون اساسی دارد. می‌گویند الحاق سازمان زندان‌ها خلاف قانون اساسی است و می‌گویند اول انقلاب مصوبه‌ای خلاف انجام شده و همین طور مانده است و می‌گویند اصلا به زندان‌ها سر نمی‌زنند. اولاً شورای انقلاب به لحاظ استحکام، گاهی مصوباتش از مصوبات مجلس هم بالاتر بود، چون به تجویز و امضای امام راحل بود. شورای نگهبان آن وقت که ما بحث می‌کردیم، درباره قوانین مصوب مجلس و قبل از انقلاب را نظر می‌داد امام مصوبات شورای انقلاب را فق‌های شورای نگهبان هم نمی‌توانند لغو کنند و نمی‌توانند بگویند خلاف شرع است، چون موید به نظر امام راحل بود.

آملی لاریجانی گفت: اصلا الحاق سازمان زندان‌ها به قوه قضاییه ربطی به مصوبه شورای انقلاب ندارد زیر سازمان زندان‌ها مصوبه سال ۱۳۶۴ است. حالا یک آقایی بلند می‌شود و می‌گوید خلاف قانون اساسی است. خیلی خب، نظر شماست، اما این را به عنوان یکی از خطا‌های جمهوری اسلامی عنوان می‌کنند. واقعاً عجیب است.

وی ادامه داد: می‌گویند به زندان‌ها نظارت نمی‌شود. این چه دروغی است آخر؟ من خودم در دادسرا، زندان، سازمان ثبت و پزشکی قانونی حضور یافتم. معاون اول و دادستان کل حضور یافتند و روسای کل به صورت منظم بر دادسرا‌ها و زندان‌ها نظارت می‌کنند و یک معاون نظارت برای روسای کل تعبیه کردیم که کارش فقط نظارت کردن است. در تهران یکبار بدون هیچ اطلاع قبلی، یه یکی از شعبات دادگاه رفتم. دفتر حضور و غیاب را گرفتم و دیدم برخی نیستند. پرسیدم گفتند که در زیارت عاشورا هستند و گفتم زیارت عاشورا مستحب، اما خدمت به مردم واجب است و می‌توانند در منزل خود زیارت عاشورا بخوانند.

رییس قوه قضاییه افزود:مسئولان قوه قضاییه همه زحمت می‌کشند، اما چه دروغ‌هایی که نمی‌گویند. عده‌ای بال بال می‌زنند برای دفاع از همراهانشان و نظام را زیر سئوال می‌برند. یک بنده خدایی گفته بود ۱۷ میلیون پرونده در قوه قضاییه وجود دارد و سریع ضرب در دو کرده و گفته بود ۳۴ میلیون گرفتار داریم و قوه قضاییه توی سر آن‌ها می‌زند. این چه ادبیاتی است؟ آن هم کسی که سال‌ها مسئولیت داشته است. در بدو ورود بنده امکان گرفتن آمار وجود نداشت و سیستم cms تکمیل نشده بود؛ ضمن اینکه آمار پرونده‌ها ۱۵ میلیون است و بار‌ها گفتیم این به معنای ۱۵ میلیون نزاع و شکایت نیست.

آملی لاریجانی گفت: مگر دستگاه قضایی تو سر مردم می‌زند؟ به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند و دستگاه قضا نیز حکم می‌کند. این سیاه‌نمایی‌ها علیه قوه قضاییه غلط است. ما نمی‌گوییم اشکال نداریم و قطعاً برای برطرف کردنن آن تلاش می‌کنیم. بالاترین مسئله‌ای که در یک سازمان باید به توجه کرد، ارتقای منابع انسانی است. منابع انسانی قوه قضاییه به لحاظ کمی و کیفی ارتقا قابل توجهی پیدا کرده است. در سال ۸۸ حدود هفت هزار قاضی داشتیم و متاسفانه عده‌ای هم اصرار می‌کردند همین مقدار کافی است. با تلاش و تدقیق و تحقیقات، نیاز دستگاه قضا سنجیده شد و با تلاش‌های اجرایی مستمر با همین آقایانی که الان علیه سیاه نمایی می‌کنند، جنگیدم تا اجازه استخدام قاضی بدهند. تا اینکه به رهبر انقلاب نامه نوشتیم و ایشان به مسئولان منعکس کرد و فرمودند: استدلال‌های نامه فلانی منطقی است.

وی افزود: امروز بیش از ۱۱ هزار قاضی در قوه قضاییه مشغول بکار است. این کم کاری است؟ گاهی برای جذب قاضی ۴۰ هزار نفر ثبت نام می‌کند و بعد از گزینش‌های مختلف علمی و اخلاقی و روان شناختی، ۲۵۰ نفر جذب می‌شود. این طور نیست که دست هر کسی که از خیابان رد می‌شود را بگیریم و به عنوان قاضی مشغول شود.

رییس قوه قضاییه گفت: با این حال هنوز فکر می‌کنیم تعداد قضات کم است و دلیل آن هم تعداد پرونده‌های ورودی به محاکم است. قاضی باید با ارباب رجوع با تکریم رفتار کند. یک بار به من گزارش دادند که فلان قاضی با مردم و وکلا بد رفتار می‌کند و چند بار تذکر داده شد و نهایتاً انفصال دادیم.

آملی لاریجانی ادامه داد: من برخلاف عده‌ای که می‌گویند ویرانه تحویل گرفتیم، می‌گویم که دستگاه قضایی سیر تکاملی داشته است. امروز معتقدیم منابع انسانی قوه قضاییه سختگیرانه‌ترین ممیزی‌ها را برای جذب قاضی و کارمند در دستگاه قضایی انجام می‌دهد. بنا نیست که هر چه به ذهن شریف‌مان آمد، رسانه‌ای کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *