پاسخ آیت‌الله صافی به سوالاتی دربارهٔ رعایت حجاب و تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها

۱۱م دیماه ،

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله صافی متن این پرسش و پاسخ به شرح زیر است:

«بسمه تعالی

محضر مرجع و فقیه عالیقدر شیعه حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌(مدظله)

با سلام و عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام؛

احتراما به استحضار آن مرجع بزرگوار می‌رساند با توجه به نقش مهم مراکز علمی تحقیقاتی به خصوص دانشگاه‌ها در فرهنگ‌سازی جامعه مخصوصا در رعایت پوشش و حجاب اسلامی بفرمایید:

الف. حد پوشش دختران و پسران در محیط دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی تحقیقاتی چگونه باید باشد؟

ب. آیا تفکیک جنسیتی در مراکز علمی به خصوص دانشگاه‌ها با توجه به این‌که بعضی، طرح تفکیک جنسیتی در مراکز علمی را به سبب‌ هزینه‌های‌ مالی بسیار برای کشور به صرفه نمی‌دانند، به صلاح است؟

متن پاسخ آیت‌الله صافی گلپایگانی

بسم الله الرحمن الرحیم
علیکم السلام و رحمه الله

(الف) به طور کلی پوشش اسلامی؛ چه در رفت وآمدهای خارج از منزل و چه در داخل منزل و چه در دانشگاه و چه در مراسم رسمی، در سفر و حضر برای مرد و زن و پیر و جوان، در حضور غیر همسر باید بر اساس وقار و حیاء باشد.

باید در لباس و پوشش، استقلال و شخصیت اسلامی ظاهر باشد. باید هویت اسلامی در تمام برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی ظاهر گردد و تقلید از بیگانگان حتی در بعض مراسم و اعطاء امتیازات و جوائز نباشد.

در اهمیت حیاء که رشته‌های مختلف دارد و فقط در لباس منحصر نمی‌شود همین که فرموده‌اند: «لا ایمان لمن لا حیاء له؛ کسی که حیا ندارد ایمان ندارد» و «لا حیاء لمن لا دین له؛ کسی که دین ندارد حیا ندارد» کافی است. بنابراین پوشش‌هایی که روز به روز در جامعه مسلمانان در اثر تقلید از بیگانگان رایج و هویت اسلامی ما را خدشه‌دار می‌نماید و پوشش‌هایی که وضع اندام را در معرض دید دیگران قرار می‌دهد لباس حیاء نیست و مسلمان با حیا از پوشیدن آن شرم می‌کند.

تا پیش از جریان غرب‌گرایی که در اثر تضعیف استقلال اسلامی به‌وسیله مزدوران اجانب، مثل رضاخان و مصطفی کمال به بهانه اتحاد الشکل به اجبار و زور تحمیل شد لباس همه، لباس حیاء بود. امروز هم هر چه لباس با شرم و حیا بیشتر رعایت شود، لباس اسلامی‌تر است. البته غرض ما اعلام حرمت همه لباس‌هایی که متداول شده نیست، ولی می‌گوییم این نوع پوشش، با حیاء اسلامی همسو نیست و بعض صور آن تا حد حرام هم می‌رسد.

حاصل این که مطابق تربیت دینی در محیط اسلامی، پوشش عام زن و مرد بر اساس حیاء شخص می‌باشد و بهترین پوشش برای زن مسلمان، چادر است.

(ب) این‌ مجرد ادعا است. هزینه مالی اجراء تفکیک جنسیتی هر چه هم سنگین باشد قابل تحمل است و ملت مسلمان ما که برای برقراری نظام اسلامی و احکام اسلام، ده‌ها هزار شهید والا مقام تقدیم داشته‌اند، از این هزینه‌ها استقبال دارند و مسئولان باید از هزینه‌های غیر ضروری و اسراف‌گرانه بکاهند و به این موارد حساس و اساسی اختصاص دهند. خداوند همه را در عمل به وظایف شرعی موفق بدارد.

لطف‌الله صافی/۱۶ صفر المظفر ۱۴۳۴»

۶۲۶۲

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.