پیش بینی تولید ۱۰ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری/خودکفایی شکر و پنبه در دستورکار

معاون امور زراعت وزیر جهادکشاورزی گفت: پیش بینی می کنیم در سال زراعی جاری۱۰ میلیون تن گندم تولید و همچنین ۶ تا ۶.۵ میلیون تن گندم نیز خریداری شود.

پیش بینی تولید ۱۰ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری/خودکفایی شکر و پنبه در دستورکار

به گزارش ممتاز نیوز، علیرضا مهاجر در نشست خبری که مناسبت دهه فجر برگزار شد با بیان اینکه  سالانه دو میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم در کشور تولید می شود، گفت: امسال میزان بارندگی ها در کشور مطلوب نبوده و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد و درازمدت ۳۵ درصد کاهش داشته است و این کاهش بارندگی  بر روی گندم دیم و آبی اثرگذار خواهد بود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: پیش بینی می کنیم در سال زراعی جاری ۱۰ میلیون تن گندم تولید و همچنین ۶ تا ۶.۵ میلیون تن گندم نیز خریداری شود. البته این موضوع منوط به این است که بارندگی در ابتدای سال ۱۴۰۱ خوب باشد.

وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده ۷۵۰۰ تومان تعیین شده است، گفت: این قیمت توسط شورای تخصصی قیمت گذاری محصولات استراتژیک تعیین شده است.

کشت قراردادی برنج

مهاجر در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه هیچ محصولی نباید در کشور کشت شود مگر اینکه مشتری آن مشخص باشد، گفت: در حال حاضر صد در صد شکر در کشور به صورت قراردادی کشت می شود. در پنیه نیز به دنبال افزایش کشت قراردادی هستیم. در گندم از سال های گذشته قراردادهایی با کارخانجات منعقد شده است. برای سال آینده نیز ۴۰ هزار هکتار از  کشت برنج های پر محصول قراردادی می شود.

معاون وزیر همچنین به خودکفایی در تولید برنج نیز اشاره کرد و گفت: وزارت جهادکشاورزی در استان های شمالی کشور طرح بزرگی را به منظور زهکشی کل اراضی دنبال می کند. با این کار امکان کشت برنج به صورت دوبار در سال فراهم شده و با زهکشی انجام شده به اندازه کافی آب برای اجرای طرح فراهم می شود.

وی با اشاره به اینکه ایران در کمربند خشکی کره زمین قرار گرفته است، گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که استفاده از آب را به حداکثر برسانیم. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم آب شور را شیرین کنیم و از آن در بخش کشاورزی بهره بگیریم.

سالانه بیش از ۵ میلیون تن سیب زمینی تولید می کنیم

وی همچنین در خصوص افزایش قیمت سیب زمینی در هفته های اخیر نیز گفت: کشور سالانه به ۴.۵ میلیون تن سیب زمینی نیاز دارد. ظرفیت تولید سیب زمینی در کشور ۱۰ میلیون تن بوده، ولی در حال حاضر حدود ۵ میلیون تن تولیدات داریم که از میزان ۶۰۰ هزار تن صادر می شود. همچنین تا خردادماه به یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن سیب زمینی نیاز داریم که ۶۰۰ هزار تن آن در انبارها و  ۶۰۰ هزار تن نیز در استان های جنوبی در حال تولید است. باید تلاش کنیم که تعادلی بین حمایت از تولید کننده و مصرف کننده ایجاد کنیم. جلسات زیادی در این زمینه برگزار کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم قیمت سیب زمینی برای مصرف کنندگان بیش از ۱۰ هزار تومان نباشد.

مهاجر در پاسخ به اینکه اگر ذخایر کافی است پس چرا قرار است سیب زمینی وارد کنیم؟ افزود: نظر وزیر جهادکشاورزی این است که صادرات و واردات نباید متوقف شود و اگر کمبودی در بازار ایجاد شد، باید با واردات کسری ها جبران شود.

خودکفایی در پنبه و شکر

معاون وزیر جهادکشاورزی به خودکفایی در شکر و پنبه نیز اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود که با برنامه ریزی های صورت گرفته و افتتاح دو کارخانه در این بخش تا پایان دولت سیزدهم به خودکفایی در شکر برسیم. همچنین استفاده از آب سبز در تولید شکر نیز در دستور کار قرار داد. خودکفایی در کشت پنبه نیز از دیگر برنامه های معاونت زراعت است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *