چاقی معضل جوامع قرن ۲۱

سازمان بهداشت جهانی طبق آماری که در سال ۲۰۰۸ میلادی بدست آورده‌است، نشان می‌دهد بیش از ۱.۴ میلیارد نفر در جهان که بین ۲۰ سال و بیشتر داشته‌اند، به اضافه وزن مبتلا بوده‌اند.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، چاقی یکی ازعمده‌ترین معضلات قرن حاضر در حوزه سلامت عمومی به حساب می‌آید که طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی نرخ میزان چاقی از سال ۱۹۸۰ میلادی در سرتاسر جهان دو برابر شده است.

سازمان بهداشت جهانی طبق آماری که در سال ۲۰۰۸ میلادی بدست آورده‌است، نشان می‌دهد بیش از ۱.۴ میلیارد نفر در جهان که بین ۲۰ سال و بیشتر داشته‌اند، به اضافه وزن مبتلا بوده‌اند. همچنین ۶۵ درصد از جمعیت جهان در کشورهایی سکونت دارند که اضافه وزن و چاقی بیشتر از سوء‌ تغذیه قربانی می‌گیرد.

همچنین در آمار دیگری که در سال ۲۰۱۰ میلادی بدست آمده حاکی از آن است در سال ۲۰۱۰ حدود ۴۰ میلیون کودک زیر پنج سال به اضافه وزن مبتلا بوده‌اند.اضافه وزن و چاقی که به تجمع بیش از حد چربی در بدن گفته می‌شود و به سلامت فرد آسیب‌ می‌رساند، پنجمین عامل اصلی مرگ و میر در جهان است. سالانه دست‌کم ۲.۸ میلیون فرد بزرگسال در نتیجه این معضل جان خود را از دست می‌دهند. علاوه بر این، ۴۴ درصد از موارد دیابت، ۲۳ درصد از موارد بیماری‌های قلبی و ۴۱ درصد از موارد سرطان به چاقی و اضافه وزن نسبت داده می‌شود.

در گذشته معضل چاقی مختص جوامع با درآمد بالا بود اما هم‌اکنون این مشکل در کشورهایی با درآمد متوسط و پایین نیز در حال افزایش است. نزدیک به ۳۵ میلیون از کودکان چاق در کشورهای در حال توسعه و هشت میلیون در کشورهای توسعه یافته زندگی می‌کنند.در توضیح علل بروز چاقی می‌توان به عدم تعادل بین کالری‌های سوزانده شده و ذخیره شده اشاره کرد. همچنین مصرف غذاهایی که سرشار از چربی، نمک و شکر هستند و عدم فعالیت‌های فیزیکی مناسب و کافی از عوامل بروز اضافه وزن هستند.این سازمان در سال ۲۰۰۴ میلادی در اقدامی از تمام دولت‌‌ها در سطوح جهانی، منطقه‌ای و محلی درخواست کرد الگوهای رژیمی و حرکتی را به گونه‌ای تغییر دهند تا منجر به روند نزولی معضل چاقی شود.


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ