چرا دچار حالت تهوع می شویم؟

به گزارش ممتازنیوز، مکانیزم دقیق حالت تهوع مانند مکانیزم استفراغ کردن تاکنون به خوبی درک نشده است اما در مطالعه جدید متخصصان علوم پزشکی دانشگاه «گوئلف» به زودی این وضعیت را تغییر خواهند داد و به اطلاعات دقیق تری درباره این حس ناخوشایند و بیمارگونه دست خواهند یافت.

این متخصصان می گویند مکانیزمی را در مغز شناسایی کرده اند که مسئول ایجاد حس تهوع است. آنها با مطالعه روی برخی از موش ها که دچار حالت دل بهم خوردگی شده بودند، به این نتایج دست یافتند.

کارشناسان تاکید دارند، هر چند تقریبا تمام انسان ها ممکن است در طول زندگی خود بارها دچار حالت تهوع شده باشند اما به دلیل فقدان نمونه های حیوانی آزمایشگاهی برای انجام بررسی های دقیق تر، مکانیزم نوروبیولوژی این حالت به خوبی شناخته نشده است.

این متخصصان می گویند: ما درباره استفراغ اطلاعات کافی در اختیار داریم اما تجربه حالت تهوع چندان شناخته شده نیست.

در این بررسی آمده است: هر چند موش ها نمی توانند استفراغ کنند اما یک نوع واکنش دل بهم خوردگی از خود نشان می دهند که gaping یا «تهوع شرطی» نامیده می شود و زمانی رخ می دهد که موش ها برای بار دوم طعمی را تجربه می کنند که قبلا در آنها احساس دل بهم خوردگی ایجاد کرده است. بنابراین واکنش gaping مدلی مناسب برای بررسی دقیق تر مکانیزم حالت تهوع برای پزشکان فراهم کرد. با استفاده از این مدل «تهوع شرطی» متخصصان دریافتند سروتونینی که در بخش جزیره ای قشر مخ آزاد می شود می تواند عامل ایجاد کننده حالت تهوع باشد. بخش جزیره ای قشر مخ مربوط به دریافت سیگنال طعم و بیماری در مغز است.

جزئیات بیشتر این آزمایش در مجله «نوروساینس» منتشر شده است.


جدیدترین مقاله های بهداشت و سلامت
بازنشر: ممتازنیوز

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. مهدی گفت:

    آیا میشه مرکز استفراغ در مغز را بی حس یا تخریب کرد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *