چگونه ڪدورت و سوء تفاهم را از بین ببریم


به گزارش سرویس اخبار ایران و جهان ممتاز نیوز:

رفع سوء تفاهم ، ترفتندهای موثر برای رفع سوء تفاهم : سوء تفاهم در همه جا هست،در محل ڪار، لیگ برتر فوتبال، در ارڪستر سفونیڪ و… مهم نیست ڪجا این اتفاق می افتد و سر و ڪله آن پیدا می شود، مهم این است ڪه چطور می توان آن را برطرف ڪرد، مخصوصا اگر در خانه تان سبز شود.

سوء تفاهم حل اختلاف

سوءتفاهم – رفع سوء تفاهم ، ترفتندهای موثر برای رفع سوء تفاهم

 
سوء تفاهم های خانوادگی بیش از هر نوع رابطه دیگری، فرد را در احساس تنهایی رها می ڪند .شناخت موقعیت های شروع سوءتفاهم و راهکارهای حل درون خانوادگی سوء تفاهم ها لذت زندگی را دو چندان می ڪند.

اولین قدم در ایجاد یک مسئله یا سوءتفاهم بین شما و پدر و مادرتان، شما و خواهر و برادرتان همین است که هنوز وضعیت و شرایط آنها را قبول نکرده باشید. این کنار نیامدن با میزان منحصر به فرد توان افراد، می تواند دائم بر مسئله های ریز و درشت شما که ناشی از توقع زیاد شماست بیفزاید. دومین گروه که در معرض ایجاد سوءتفاهم ها هستند، افرادی اند که همیشه و به صورت افراطی کوتاه می آیند. اشتباه نخوانده اید! اگر تصمیم بگیرید که باید از همه چیز به صورت افراطی بگذرید و به نفع دیگران از خواسته هایتان دل بکنید روزی می رسد که دیگر توان تحمل و کوتاه آمدن ندارید و آن وقت حتی یک موضوع بی ارزش هم می تواند رابطه تان را شکننده کند. سومین گروه افرادی هستند که آنچه آزارشان می دهد را بیان نمی کنند و دائم درون ریزی می کنند. این گروه کم کم به ادامه روابط و حل مسئله بی میل می شوند و شاید دوستانشان را بر افراد خانواده ترجیح بدهند. چهارمین گروه هم افرادی اند که روش بیان نظرشان را تمرین نمی کنند و دائم درگیر ایجاد سوءتفاهم می شوند.

یادتان باشد ڪه همسر شما دشمن تان نیست. فقط همین تغییر دیدگاه به شما ڪمڪ می ڪند همدیگر را بهتر درڪ ڪرده و برای رسیدن به یڪ راه حل مشترڪ و حل سوء تفاهم پیش آمده تلاش ڪنید

مجهز شوید
 
*وقتی توان انجام کاری را ندارید جمله هایی مثل «نمی توانم، شرمنده اما بلد نیستم» و… را در جواب به اطرافیان تان بگویید.
* اگر دلتان سرک کشیدن در کار دیگران را بخواهد، باید منتظر دلخوری هم باشید. پیشگیری در این موارد واجب است.

*احترام گذاشتن به والدین از نان شب هم واجب تر است اما هستند افرادی که بیان نکردن یک دلخوری کوچک در دل شان سم کینه ایجاد می کند و آن وقت فضا بین شما با افراد خانواده تان طوری می شود که ناراحتی ها عمیق شده و به این راحتی ها از بین نمی رود. نگرانی، تلقی تان از کار آنها و دلخوری هایتان را تا دیر نشده به آنها در نهایت احترام و آرامش بیان کنید. بعد از آن نوبت شنیدن دلایل آنهاست بدون آنکه خود را حق به جانب بدانید.

جاذبه و دافعه داشته باشید
 
مشکلات تمام شدنی نیست، پس اول سهم خودتان را در حل سوءتفاهم های خانوادگی بردارید.

*شما چه ویژگی ها و شخصیتی دارید؟ بخشی از آن که دائم مورد انتقاد نزدیکانتان است را بشناسید و به فکر حل آن نقطه ضعف ها باشید.

*جاذبه های شخصیت خودتان که برای دورهمی های خانواده، لحظه های شاد، مفید و پر از خنده و مهربانی می سازد، بشناسید و آنها را تکرار کنید.

* اگر مسئله ای پیش آمده که رابطه شما را با خانواده تان شکرآب کرده، وقت آن است که به خودتان بگویید مسئله شما ارزش حل کردن را دارد چون خانواده بیش از هر گروه اجتماعی به شما وفادار خواهد ماند.

گامهایی برای حل مسئله
 
اگر در فضای خانواده نتوانید سوءتفاهم ها را حل کنید، حل مشکلات زندگی اجتماعی خیلی سخت تر می شود. به عبارت دیگر حل چالش های خانوادگی فرصت تمرین خوبی برای حل مشکلات اجتماعی هم هست. پیشنهادهای مؤثر برای رفع سوءتفاهم هایتان را تمرین کنید:

 1- تهیه فهرست مشکلات

 2- تعریف اهداف و آنچه می خواهید

 3- خلق راه حل ها

 4- ارزیابی راه حل ها

 5- انتخاب بهترین راه حل یا به کار بستن راه حل انتخاب شده

بعضی ها ۳مرحله اول را فرایند راه حل آفرینی و ۲مرحله آخر را فرایند تصمیم گیری می دانند.

خوشبختانه سوء تفاهم دردی است ڪه درمان دارد. با ایجاد بعضی اصلاحات در روش گفتگو و ارتباط تان می توانید از بروز آن جلوگیری ڪرده و یا در صورت بروز آنها را حل و فصل ڪنید.

از ته قلب تان گوش ڪنید
 
همانطور ڪه گوش دادن به ڪسی ڪه با شما مخالفت میڪند یا از شما انتقاد میڪند سخت است، گوش دادن به نارضایتی های یڪ فرد هم ڪار سختی است اما میتواند ڪمڪ تان ڪند بفهمید مشڪل ڪجاست و راه حلی برای آن پیدا ڪنید.

حق را به خودتان ندهید
 
بیشتر زوج ها به جای اینڪه درڪ ڪنند آن موقعیت چطور بر همسرشان تاثیر گذاشته است، به فڪر ثابت ڪردن خودشان هستند. نتیجه این ڪار چیزی جز این نخواهد بود ڪه هر دو طرف آسیب ببینند و ناراحت شوند. چیزی ڪه خیلی اهمیت دارد این است ڪه همسرتان بفهمد ڪه ارزش زیادی برای او و رابطه تان قائل هستید.

احترام گذاشتن به والدین از نان شب هم واجب تر است اما هستند افرادی که بیان نکردن یک دلخوری کوچک در دل شان سم کینه ایجاد می کند و ناراحتی ها عمیق شده و به این راحتی ها از بین نمی رود

روی احساسات تان متمرڪز شوید
 
زوج ها معمولاً طی مشاجرات بر افڪارشان متمرڪز می شوند و احساسات خود را نادیده می گیرند. قبل از اینڪه شروع به مشاجره ڪنید، مڪث ڪرده، نفسی عمیق بڪشید و ببینید چه حسی دارید.بعد احساساتتان را با همسرتان در میان بگذارید.

همسرتان را دوستتان بدانید
 
یادتان باشد ڪه همسر شما دشمنتان نیست. شما و همسرتان هر دو در یڪ تیم هستید. فقط همین تغییر دیدگاه به شما ڪمڪ می ڪند همدیگر را بهتر درڪ ڪرده و برای رسیدن به یڪ راه حل مشترڪ و حل سوء تفاهم پیش آمده تلاش ڪنید.

مشاوره را جدی بگیرید
 
رفتن نزد مشاوره فواید بسیار زیادی دارد و به شما ڪمڪ خواهد ڪرد الگوی ارتباط تان را از نو بسازید و راههای سالمی برای ارتباط پیدا ڪنید.  وقتی دو نفر با شخصیت های مختلف و از خانواده های مختلف به هم می رسند، بروز اختلاف و سوء تفاهم غیرقابل اجتناب است. اما زوج های سالم قادرند به طور سازنده ای این اختلافات را پشت سر بگذارند. یادتان باشد شما و همسرتان در یڪ تیم هستید نه در مقابل هم. احساساتتان را بشناسید و با آرامش ابراز ڪنید و صادقانه به حرفهای همسرتان گوش ڪنید. رفع سوء تفاهم ، ترفتندهای موثر برای رفع سوء تفاهم

بازنشر: سرویس اخبار ایران و جهان ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *