کارگاه«پرفورمنس تئاتر است یا تئاتر پرفورمنس؟»

۳۰م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

نرگس هاشم پور، بازیگر نام آشنای سالهای نه چندان دور تئاتر ایران ، با همکاری تماشاخانه پارین، کارگاه «پرفورمنس تئاتر است یا تئاتر پرفورمنس؟» را برای علاقمندان طراحی کرده است.

 به گزارش هنرآنلاین،این کارگاه که قرار است ۱۶,۱۷ بهمن ماه ساعت ۱۰ تا ۱۳ در تماشاخانه پارین برگزار شود با آسیب شناسی جریان پرفورمنس در ایران همراه خواهد بود.

نرگس هاشم پور دربارهٔ ‌ی دلایل برگزاری این کارگاه ضمن بیان اینکه پرفورمنس آرت در فضای هنری معاصر ایران اقبال روزافزون و پرشتاب در میان هنرمندان رشته های متفاوت پیدا کرده است، افزود:در بین نظر می رسد هنرمندان مرز بسیار مشخصی میان پرفورمنس و تئاتر قائل می شوند .با این نگاه این سوال مطرح می گردد که هنر معاصر ایران برای پرفورمنس آرت چه تعریفی قائل است که این مرزبندی را لازم می داند؟ این تعریف نگاه کدام تعریفِ قالب پرفورمنس آرت را دارد؟ چه نشانه ها و عناصری باید در یک اثر باشد که آنرا پرفورمنس آرت بدانیم؟آیا نشانه‌هایی که یک اثر را پرفورمنس می‌کند در تئاتر وجود ندارد ؟آیا تئاتر بودن یک اثر با پرفورمنس بودن منافات دارد؟آیا می گردد مرزی بین تئاتر و پرفورمنس قائل شد؟

هاشم پور ادامه داد:پاسخ به این سوالهای می تواند زمینه ای برای باز تعریفی از مفهوم هنر تئاتر و پرفورمنس را تقاضا کند که قادر است تا حدودی متفاوت از آنچه تا به حال گفتمان قالب دربارهٔ ی پرفورمنس آرت و تئاتر بوده است، باشد.

نرگس هاشم پور دارای مدرک دکتری در رشته مطالعات تئاتری از دانشگاه فو(FU) برلین است. مخاطبان تئاتر این بازیگر را آثاری چون «تیغ کهنه»،«خانه برنارد آلبا»،«ماریای بی نام»،«نجواهای نانوشته» و «پابلو نرودا» با یاد دارند.

تلفن کسب اطلاعات ۲۲۱۸۲۹۵۲

www.paryn.ir
 

انتهای پیام/۵۳


آخرین خبرها
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ