کرزای: با آمریکایی‌ها معامله‌ای می‌کنیم که نه سیخ‌ بسوزد نه کباب!

۰۷م آذر ،

reuters3-11.JPG

رئیس جمهوری افغانستان تلویحا گفته که در مذاکرات مربوط به موافقتنامه‌ امنیتی بر سر مسایل “حساس” با آمریکا، دولتش انعطاف پذیر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان که در نمایشگاه سراسری صنایع ملی افغانستان صحبت می‌کرد گفت که در جریان مذاکرات با آمریکا “صد درصد” بر منافع افغانستان اصرار خواهد داشت.

کرزای گفت: “به همراهی آمریکایی‌ها و غربی‌ها هم یک نوع معامله می‌کنیم که نه سیخ بسوزد و نه کباب. هم منفعت ما را آنها قبول کنند و هم جاییکه آنها بسیار حساس می باشند، ما دست نزنیم.”

هرچند کرزای جزییات بیشتری در مورد این مسایل حساس جزییات ارائه نکرد اما یکی از حساس‌ترین موضوعات مربوط به مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی، مصونیت سربازان آمریکایی در افغانستان است.

دولت آمریکا در هر کشوری که حضور نظامی دارد، نیروهایش از مصونیت قضائی در آن کشور برخوردار‌اند.

عدم توافق بر سر این مسئله در عراق سبب شد که آمریکایی‌ها تمامی نیروهای خود را از آن کشور خارج کنند.

اما کرزای ایالات متحده را متهم کرد که می‌خواهد با استفاده از پیشگویی‌های رسانه‌های غربی در مورد افغانستان بعد از ۲۰۲۲، بر دولت افغانستان فشار آورد تا “به درخواست‌های آمریکا تسلیم شود.”

به گزارش بی.بی.سی مذاکرات بر سر موافقتنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان ۱۰ روز پیش آغاز شد و پیش‌بینی شده که این مذاکرات یک سال را در برخواهد گرفت.

کرزای در نمایشگاه صنایع ملی افغانستان هم‌چنین گفت که افغانستان به سوی پیشرفت و ترقی در حرکت است.

وی از همه افغانها خواست تا از تولیدات داخلی افغانستان استفاده کنند و از وزیران دولت خواست تا زمینه را برای تقویت تولیدات داخلی فراهم کنند.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *