کلید ۱.۹میلیون مسکن‌مهر دردست‌روحانی, دفتر ثبت نام پردیس بسته شد

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

با آغاز به کار دولت یازدهم، پرونده ساخت‌ خانه‌های مهر در پرند و پردیس بسته شد و افتتاح ۱.۹ میلیون واحد مسکن مهر در حال ساخت به دولت روحانی سپرده شد دولت دهم دفتر و دستک خود جمع و هر آن چه را در این ۸ سال کاشته و درو کرده و نکرده بود به دولت یازدهم واگذار کرد

خبراقتصادی:دولت دهم دفتر و دستک خود جمع و هر آن چه را در این ۸ سال کاشته و درو کرده و نکرده بود به دولت یازدهم واگذار کرد. درمدت زمان پایان کار انتخابات و اعلام رییس جمهور منتخب نیز وزاری دولت دهم در دیدارهای جداگانه با حسن روحانی، رییس جمهور منتخب به ارائه گزارش دربارهٔ کارهای انجام شده و کارهای درحال انجام وزارت خانه خویش به او پرداختند تا کار انتقال دولت به خوبی انجام شود.

در میان وزارت خانه های اقتصادی و کارهای مهم در حال اجرای دولت، طرح مسکن مهر است که به سبب گستردگی آن و ارتباط بیش از دو میلیون جمعیت کشور به طور مستقیم با این طرح از هر جهت قابل توجه است. به طور معمول در هر استان و شهرستان کشور این طرح به اجرا درآمده و بعضی از واحدهای مسکونی به متقاضیان واگذار و یا در حال واگذار کردن است. در استان تهران دو شهر تازه پرند و پردیس از جمله مکان های ساخت مسکن مهر می باشند که بعضی از بلوک های ساخته شده آن تحویل اما هنوز بخش بسیاری از آن ها مانده است و مهم تر آن که بیشتر این بلوک های مسکونی واگذار شده با آماده نبودن زیرساخت ها روبه رو می باشند.

کاندیداهای دوره یازدهم رییس جمهوری در مجموع از این طرح و تداوم آن استقبال کردند و از آن جا که درحال حاضر ۱۲میلیون جوان در سن ازدواج می باشند و نیازمند ۶ میلیون واحد مسکونی، بنابراین ساخت مسکن سرعت بیشتری بگیرد.

در این میان حسن روحانی، رییس جمهور منتخب نیز باید در تکمیل واحدهای مسکونی مهر بکوشد و به تعهدات داده شده عمل کند و البته درآن صورت است که می تواند پروژه تازهی را آغاز نکند اما باید کار پروژه های در حال ساخت را به پایان برساند و نمی تواند از انجام آن ها شانه خالی کرده و یا نسبت به تغییرشان اقدام کند. این ها میراث ماندگار دولت دهم برای دولت یازدهم و یا به تعبیری میراث وزارت راه و شهرسازی احمدی نژاد برای وزارت راه و شهرسازی روحانی است.

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم با تأیید این که کار اتمام واحدهای مسکونی مهر به دولت یازدهم می رسد، آمار ساخت مسکن مهر را ۴میلیون و۲۴۴ هزار واحدمسکونی اعلام می کند که این تعداد مجموع ساخت واحدهای مسکونی در کلان شهرها، شهرهای زیر و بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت، روستاها و همچنین بافت های فرسوده شهری است. البته برای ساخت مسکن در بافت فرسوده تنها از خط اعتباری مسکن مهر استفاده شده است.

بر اساس آماری که این وزارت خانه اعلام کرده از ابتدای سال تاکنون ۳۰۲ هزار واحد مسکن مهر به بهره برداری رسیده و قرار است تا پایان سال نیز حدود ۳۰۰ هزار واحد دیگر افتتاح شود. بررسی این آمار حکایت از آن دارد که حدود ۲٫۲ میلیون واحد مسکونی طرح مسکن مهر در روستاها در حال احداث است که ۱٫۵ میلیون واحد آن ساخته شده و۷۰۰ هزار واحد دیگر در حال ساخت است.

همچنین سهم مسکن مهر کلان شهرها، شهرهای زیر و بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت نیز حدود ۲٫۲ میلیون واحد است که ۱٫۲ میلیون واحد آن تاکنون افتتاح و یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد دیگر نیز درحال ساخت است که نیمه تمام می باشند.اما به طور دقیق تر آمار نشان می دهد از ۲میلیون و۱۸۰ هزار واحد مسکن مهر، یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد تحویل شده است.

به گزارش تسنیم، اظهارات نیکزاد دربارهٔ تأسیسات مسکن مهر هم شنیدنی است چراکه باوجود کم کاری در این مورد، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم معتقد است در طرح مسکن مهر پولی در برابر خرید زمین پرداخت نمی شود و دولت آب، برق، آسفالت، وسایل ایاب و ذهاب، مدرسه و دیگر خدمات مورد نیاز را تامین می کند. دولت در تمام کشور آب، برق، گاز، مخابرات و دیگر خدمات را به پایگاه اینترنتی های مسکن مهر می رساند و متقاضیان تنها حق انشعاب را می پردازند و مابقی خدمات را مانند تاسیسات روبنایی دولت تامین می کند. به نقل از نیکزاد امکان ندارد تا پایگاه اینترنتی مسکن مهر بدون آماده سازی و تامین خدمات تحویل داده شود.

نواقص مسکن مهر را برطرف می کنیم

بنابر دیدگاه حسن روحانی، رییس جمهور منتخب، مسکن از دلایل اصلی کاهش ازدواج در کشور است. به اعتقاد وی اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر یک ایده خوب بوده اما این ایده برای یک دوره کوچکتر طراحی شده و یک دفعه افزایش یافته است. طوری که در بعضی مناطق به جای مسکن، خوابگاه برای مردم درست شده است و بر همین اساس باید نواقص این پروژه برطرف شود.

به گفته روحانی طرح مسکن مهر مشکلاتی دارد که باید برطرف شود، ضمن آنکه اصل کار، کار پسندیده ای است.  این که در ابتدا قرار بود در طول ۱۰ سال،۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود اما این رقم به یک ونیم میلیون واحد مسکونی رسید نشان از شتاب زدگی،بدون مطالعه،بدون مکان یابی صحیح و رعایت اصول فنی ومهندسی دارد و به همین سبب ساختمان های مهر عیوب فراوانی دارند. روحانی تکمیل واحدهای مسکن مهر را نیازمند ۴۶۵ هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال اعتبار می داند و چون بانک مسکن به خاطر این طرح ۲۰۳ هزار و ۵۹۷ میلیارد ریال از بانک مرکزی استقراض کرده، بنابراین مسکن مهر اشکالاتی فراوانی دارد و دولت آینده چاره ای جز این ندارد که نواقص آن را برطرف کند.

دفتر ثبت نام پردیس بسته شد

به تازگی مدیرعامل شهر تازه پردیس از بسته شدن دفتر ثبت نام مسکن مهر این شهر خبر داده و گفته است که ثبت نام فقط برای پایگاه اینترنتی های تازه اطراف شهر پردیس صورت خواهد گرفت. بنا به نقل از سیدمهدی هدایت ظرفیت شهر تازه پردیس کامل شده است چه ظرفیت این شهر برای ثبت نام حدود ۷۵ هزار متقاضی بود که تمام آن ثبت نام و به اتمام رسیده است.

هدایت خطاب به متقاضیانی که آورده خود را تکمیل نکرده اند، می گوید  تعدادی از متقاضیانی که آورده آنها صفر بود، حذف و به جای آنها تعدادی که از قبل در سامانه ثبت نام کرده بودند، براساس اولویت جایگزین شدند. هدایت این تعداد را حدود ۱۶ هزار نفر اعلام کرد که آورده آنها صفر بوده در نتیجه حذف شده اند.

طبق گفته علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی از آن جا که پایگاه اینترنتی های مسکن مهر در شهرهای تازه پرند، پردیس، هشتگرد و اندیشه پر شده است و تعداد بسیاری از متقاضیان هم برای این نوع مسکن ثبت نام کرده و در انتظار می باشند، بنابراین درآینده نزدیک نسبت به تعیین دو پایگاه اینترنتی تازه مسکن مهر در مکانی غیر از شهرجدید پردیس اقدام خواهد شد که احتمال دارد مکان پایگاه اینترنتی های تازه در مناطقی مانند اسلامشهر و پاکدشت باشد که در این پایگاه اینترنتی ها، ساخت واحدهای کوتاه مرتبه در دستور کار است.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ